Огромни редови испред Катастра, шта се десило са електронским издавањем листа непокретности

Упркос најавама да ће захваљујући електронској предаји докумената редови испред Катастра бити прошлост, то се није догодило.

Чак 70 одсто захтева који се тренутно подносе катастру јесу захтеви за издавање листа непокретности. Редови су готово свакодневни.

У међувремену, Министарство правде одбило је предлог РГЗЗ-а да се изводи из листе непокретности издају дигитално, а у образложењу које је Београдска хроника данас добила од овог Министарства, каже се да је предлог уредбе непотпун и мањкав.

Ипак, Министарство очекује да у заједничким консултацијама, Катастар и Јавно-бележничка комора ускладе текст тог акта, како би био прослеђен Влади Србије на усвајање. Око чега заправо постоје несугласице између јавно бележничке коморе и катастра?

"Ми сада имамо податке у које вршимо увид са закашњењем од неколико дана. У том периоду могу да се десе врло незаконите ствари, да неко поднесе захтев за упис хипотеке, забележбе и забрана отуђења и оптерећења, а да то јавни бележник не види", наводи председник коморе јавних бележника Србислав Цвејић.

Донекле се са овим мишљењем слаже Министарство правде које тврди да катастар није обезбедио техничке услове за повезивање са веб сервисом који обезбеђује пут кроз заштићену правосудну мрежу.

"РГЗЗ ће поштовати сваку одлуку Владе Србије, дали смо предлог уредбе који би додатно дефинисао питање коришћење дигиталног документа. Министарство правде је на то дало негативно мишљење. Ми мислимо да је Министарство правде адекватна адреса на ову тему", рекла је Маја Радовић из Републичког геодетског завода.

Истиче да је циљ Катастра да грађани имају бесплатан увид у лист непокретности.

петак, 23. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом