Читај ми!

Увертира у наплату грејања по потрошњи – како ће убудуће изгледати рачуни Инфостана

"Београдске електране" припремају се за почетак наплате грејања по потрошњи. Извршна директорка у том београдском јавном предузећу Ивана Калања рекла је за РТС да све подстанице у Београду имају калориметре. Расподела онога што се потроши делиће се са бројем станова, односно њиховом квадратуром, објаснила је Калања. Ова година је прелазна, а обрачунски период за грејање почиње од маја.

На адресе Београђана из различитих делова града стигла су обавештења да ће убудуће плаћати грејање по потрошњи, а не као до сада према загреваној површини. 

Они који су раније били у становима који су новоизграђени, имали су могућност да бирају. Сада је ситуација таква да на то, по закону, мора да се прелази.

Извршна директорка за производњу топлотне енергије у "Београдским електранама" Ивана Калања рекла је за РТС да одавно постоје захтеви да се пређе у наплату по потрошњи.

"Град Београд и електране су то врло пажљиво и постепено радиле, па смо добили мало убрзавања, некако фазно радимо. До сада, отприлике 17 одсто стамбеног фонда у граду Београду је у наплати по потрошњи. То су оне зграде које су од 2010. имале уграђене уређаје за мерење сопствене потрошње у свом стану. И то тако функционише“, рекла је Калања.

Зграде које су добиле информацију немају уграђене калориметре. Стигла су обавештења да ће се следеће грејне сезоне другачије обрачунавати грејање.

Све подстанице у граду имају калориметре

Калања напомиње да је надлежност Београдских електрана до подстанице, до калориметра и до уређаја за мерење.

"Све подстанице у граду Београду имају калориметре, односно уређаје за мерење свих оних станова који се греју из те подстанице. Значи, теоретски у свим зградама, у свим подстаницама бисмо могли да пређемо у наплату по потрошњи, а онда расподела тога што је очитао калориметар иде даље по површини стамбеној, по загреваној површини сваког стана. Све то што се очита на калориметру се дели“, објашњава Калања.

Међутим, у Београду део стамбеног фонда је стар, без изолације, где су потрошње енергије веће од просечних.

"Цена по квадрату је формирана према просечној потрошњи стамбеног фонда. За ову сада фазу и за кориснике који су добили обавештења, то је 1.386 подстаница у граду Београду“, додаје Калања.

Та обавештења су добили делови Земуна, делови Новог Београда, Коњарник такође.

"Ми пратимо већ 10 година потрошњу по свим тим калориметрима. Узете су оне подстанице које имају отприлике исту потрошњу према просечној по којој се цена грејања по квадратном метру рачуна. Да ли ће плаћати по квадрату или по потрошњи, рачун ће бити сличан, скоро исти“, наводи извршна директорка.

Када ће се извршити пресек, како ће изгледати уплатница Инфостана

На рачуну Инфостана постоји ставка на којој пише – грејање. За стан од 50 квадрата, на пример, износи 144 динара по квадратном метру.

Калања каже да је ова година прелазна. Обрачунски период почиње од 1. маја.

"Све оно што се плаћа – мај, јун и јул – то је практично аконтационо плаћање за наредну зиму. Ми сад већ плаћамо аконтацију. И сада смо плаћали то по квадрату сви, укључујући и моју зграду, која ове године прелази у ту наплату по потрошњи. Цена је сад формирана другачије, из фиксног дела који је ангажована снага, односно инсталирана снага вашег стана и варијабилног дела који зависи од потрошње енергије у тој згради. А цену по квадрату, паушалну, кад смо рачунали – рачунали смо увек на годишњем нивоу, значи све оно што се потроши током целе грејне сезоне и делили на 12 месеци и добијали равномерне рачуне“, објашњава она.

Фиксни део биће једнак 12 месеци 

Сада ћемо на рачунима, како каже, имати фиксни део који је једнак 12 месеци, цена по квадратном метру на годишњем нивоу подељена на 12 месеци, наводи Калања.

"Други део, варијабилни, ове године за ове зграде које прелазе у наплату по потрошњи и даље ћемо један део аконтационо плаћати, у периоду мај, јун, јул, август. Кад дође новембар, односно прво очитавање, у октобру је прва потрошња, у новембру рачун, на рачуну ће, на полеђини рачуна Инфостана, корисници видети колико киловат-сати су платили у овом периоду – мај, јун, јул, колико су потрошили у октобру. И практично целу ову прву прелазну сезону ми ћемо и даље плаћати равномерно, али истовремено ћемо добијати сваког месеца колико смо стварно потрошили киловата", наводи гошћа Београдске хронике.

Шта је део обавезе станара

Одговарајући на питање да ли постоји могућност да плаћате онолико колико тачно потрошите, Калања каже да је то сада део обавезе станара.

Подсећа да су Министарство енергетике и Град Београд ушли у пројекат са ЕБРД-ом, када је понуђено станарима да се зграде "обуку, ушушкају", да се поставе делитељи на сва грејна тела у згради и да практично тих 10 година, док је отплата целе те инвестиције зграде, рачун би био исти и онда иде уштеда. 

Пластично је објаснила да славину у стану не замени водовод, замените је сами.

"Ова прелазна година, док сви схватимо где смо и шта смо, биће прилично равномерна, као и до сада, с тим што ће од новембра на рачунима да се види. Не радује се нико неравномерним рачунима", закључила Ивана Калања.

петак, 23. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом