Обнова Споменика захвалности Француској, постамент од италијанског камена
Рестаурација, санација и реконструкција Споменика захвалности Француској на Калемгдану биће завршена до 10. августа, најављује за "Танјуг" Зоран Туцић, архитекта и пројектант Завода за заштиту споменика културе града Београда. Постамент Споменика након рестаурације и санације биће од италијанског камена "бела карера".
Најзначајнији догађај у обележавању стогодишњице окончања Првог светског рата је свакако обнова Споменика захвалности Француској на Калемегдану, која је почела половином марта.
Рестаурација и санација Споменика захвалности Француској је заједнички подухват српске и француске владе, а пројекат реконструкције је израдио Завод за заштиту споменика културе града Београда.
Мајстори и стручњаци за рестаурацију у флоурецентним прслуцима у ограђеном делу Калемгдана привлаче пажњу знатижељника док раде на рестаурацији и санацији споменика.
Туцић напомиње да ће постамент споменика због дотрајалости бити у целости замењен.
"Постамент Споменика захвалности Француској након рестаурације и санације биће од италијанског камена "бела карера" типа ц, који ће заменити дотрајали материјал са Брача који није одолео протоку времена у лошим метеоролошким условима у Београду, казао је Танјугу Зоран Туцић, архитекта и пројектант Завода за заштиту споменика културе града Београда.
Туцић напомиње да се посебно рестаурира бронзана фигура, која је такође била у лошем стању, а посебно камени постамент.
"Првобитно је било тешко уопште скинути бронзану скулптуру са постамента. Бронзана скулптура је оригинално постављена тако што је у првој четвртини своје висине заливена бетоном да би јој се спустило тежиште. Негативни итицај бетона на брознзу услед захтевних метеоролошких прилика у Београду довео је до пропадања споменика. Бронза је пропуштала воду, бетон се због тога ширио и скулптура је пуцала" казао је Туцић.
Он је најавио санацију сваког уоченог оштећења на самој скулптури.
"Израдићемо нову везу између постамента скулптуре. Фирма "Кото" има лиценцу за овакве радове, а за рад у камену ангажован је вајара Горана Чпајак професор Факултета примењених уметности у Београду. За рестаурацију скулптуре задужен је такође еменинентни вајар Зоран Кузмановић" казао је Туцић.
Еминентни стручњак напомиње да је рок за завршетак радова 10. август и нада се да ће од тог дана Калемгдан поново красити Споменик захвалности Француској.
"Барељефи, као и чувени натписи "Волимо Француску као што је она нас волела" и "A la France 1914-1918" биће поново исклесани, али у италијанском камену" казао је Туцић.
Споменик је постављен 1930. године, дванаест година након окончања Првог светског рата. Аутор споменика је Иван Мештровић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар