"Енциклопедија праисторијских животиња" Душана Кртолице

Петнаестогодишњи Душан Кртолица од раног детињства фасциниран је животињским светом, посебно оним који више не постоји. Почео је да црта у другој години и, пре него што је почео да чита, пожелео да направи енциклопедију праисторијских животиња. Свој део посла завршио је пре две године, а жеља му се тек сада остварила, уз подршку "Лагуне" и Фонда за младе таленте Београда.

Његово дело намењено не само деци, већ и студентима и свима који се баве палеонтологијом и сродним наукама, у књижарама је од 29. августа.

Душан Кртолица своје укоричено дело први пут је видео пред камерама. Књига је његов лични допринос најмистичнијој од свих наука, палеонтологији.

Да би је написао и нацртао прочитао је сву стручну литературу на српском и енглеском језику која му је била доступна као и уџбенике који се користе на многим светским универзитетима. Као члан палеонтолошких група у току је са открићима.

"Много пута сам одустајао било је тешко, било је преобимно и превише информација. Нека прва енциклопедија коју сам хтео да направим требало је да има 600 страна али на крају сам се одлучио да то једноставно сажмем и објединим у једном мањем издању енциклопедије", објашњава Душан Кртолица, аутор "Енциклопедије праисторијских животиња"

Кртолица истовремено и црта, и са научне тачке гледишта обрађује одређене врсте, што је заиста реткост јер се у модерно доба одустало од таквог начина рада.

"Душан Кртолица је на један Диреровски начин обрадио облике животиња које су постојали. На један кратак и концизан начин прави преглед животиња које су живеле у одређеном периоду, неке њихове не само карактеристике већ и међусобне односе. Ви истовремено имате сцену коју је нацртао и опис ситуације која се налази на цртежу", наводи Драгана Вучићевић, рецензент књиге и кустос Природњачког музеја.

Представљање Енциклопедије, на јесен, пратиће изложба његових нових радова, међу њима и оних дужине и до пет метара. То ће бити цртежи животињског света који данас насељавају планету.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом