субота, 06.09.2014, 08:01 -> 14:05
štampajВежите се и на задњем седишту
У Србији је у првих осам месеци ове године постигнут историјски успех у безбедности саобраћаја јер је страдало 80 особа мање него прошле године. Поред коришћења сигурносних појасева од понедељка почиње контрола брзине, техничке исправности возила и уредности докумената.
У акције саобраћајне полиције укључила се и Агенција за безбедност саобраћаја, која указује на то где треба појачати а где смањити активности. Од понедељка се вежите и на задњем и на предњем седишту јер вас очекују ригорозне контроле, кажу у МУП-у.
У првих осам месеци ове године погинуло је 328 особа у саобраћају, што је за 80 мање него претходне године, када је живот изгубило 408 лица. Ово је резултат који дуго није остварен од када се мери безбедност саобраћаја, али обавеза полиције је да до краја године он буде још бољи.
У Управи саобраћајне полиције још кажу да број прекршаја није порастао, чак се смањио на 380.000 од почетка године, али се зато и даље не везује 30 одсто возача на предњим седиштима, док на задњим седиштима, према независном истраживању, чак 98 одсто путника не користи појас.
Од понедељка почиње обједињена акција у оквиру акције европских полиција, чије је основни циљ да се појас правилно употреби.
"Да будемо реални, и ви ја на задњем седишту возимо децу – то је јако битно, треба да пошаљемо јаку поруку. Свака новина с временом наилази на отпор, било је отпора и код дневног светла, то смо успели да некако ускладимо, тако ћемо и овде, време и акција донеће и резултате", каже Слободан Малишић из саобраћајне полиције.
Из Агенције за безбедност саобраћаја поручују да ако желимо у Европу морамо прихватити и европско понашање. Студија коју је Агенција урадила показује да се наши возачи више везују у иностранству или на Коридору 10 него у околини куће.
Такође, велика је заблуда да појас спасава само на великим брзинама, јер је његов учинак најбољи баш у граду на мањим брзинама.
Крсте Липовац, директор Агенције за безбедност саобраћаја, каже да тек сада креће једна огорчена борба са онима који су нам најважнији, а то је 30 одсто оних који не користе појас.
"Тек сад креће прави утицај на безбедност саобраћаја. Они који се буне против друштвених акција, активности и медија морају бити санкционисани", каже Липовац.
Поред коришћења сигурносних појасева од понедељка почиње контрола брзине, техничке исправности возила и уредности докумената. Такође, око школа мериће се брзина без заустављања, а пријаве ће бити директно прослеђиване судијама јер у тим случајевима не важе нагодбе или било какве ургенције.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 34
Пошаљи коментар