уторак, 19.08.2014, 19:30 -> 12:35
štampajЗеолит – чудотворни лек или превара?
Због неконтролисане продаје и рекламирања зеолита као чудотворног лека, Привредна комора Србије захтева од надлежних да законски регулишу његову продају и употребу. Произвођачи тврде да је зеолит безбедан, а лекари упозоравају да треба бити опрезан при његовој употреби.
Од прошлогодишње афере с афлатоксином, зеолит је постао најтраженији минерал на тржишту. Иако су га тада надлежни препоручили за детоксикацију животиња, грађани су масовно почели да га користе.
За једне је чудотворан лек који лечи све, за друге је минерал под великим знаком питања. Невена Јуруковић га је ипак пробала. Пије га само када има здравствене тегобе.
"Помаже ми просто за детоксификацију, боље се осећам, отклања ми тај пролећни умор, како га називају, а такође ми помаже за отклањање осећаја мучнине", каже Невена Јуруковић.
Зеолит се може купити у продавницама здраве хране, апотекама, на интернету. Кошта од 100 до 1.000 динара.
Рекламира се као производ који помаже код опекотина, дијабетеса, алергија, детоксикације, вируса, па чак и у лечењу канцера. И то је оно што брине Привредну комору Србије.
"Зеолит је један неметал који има једну особину, велику апсорпциону моћ. Док је још у земљи може да повуче са собом тешке неметале, отрове, радиоактивност и као такав може да се појави на нашем тржишту и то је оно што треба да регулишемо и обавежемо да и произвођачи, и трговци, и дистрибутери врше контролу тога", каже Драган Стевановић из Удружења за хемијску и фармацеутску индустрију ПКС.
Контрола постоји, тврде произвођачи.
"По завршеној производњи обезбеђују се сертификати од ВМА – то је хемијски састав, то је бактериолошки налаз и после се иде на Фармацеутски факултет који даје категоризацију производа. После тога се траже дозволе од санитарне инспекције", наводи Славољуб Ђорђевић из "Зео-медике".
Стручњаке брине што грађани за зеолитом посежу без консултација са лекарима.
Докторка Ана Јовићевић са Института за онкологију каже да је препорука свима да буду изузетно опрезни у коришћењу, ако се већ одлучују да користе зеолит или било који други препарат.
"Не знамо како он стварно делује, не знамо каква је његова интеракција, односно међусобно деловање са терапијом која се већ узима, који су потенцијални штетни ефекти", каже Јовићевићева.
Директор Института за општу и физичку хемију Бранислав Симоновић каже да, ако се зеолит уноси у умереним, малим количинама, не може да има неке посебно негативне утицаје.
"Али, у исто време мислим да нема тако позитивне утицаје какви му се приписују", каже Симоновић.
Око 40 врста природних зеолита дуго се користе у пољопривреди, цвећарству, грађевинарству, хемијској индустрији. Због нејасног става стручне јавности да ли је безбедан као додатак исхрани, за сада морате сами да одлучите да ли ће се наћи на вашем менију.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар