Читај ми!

Слово које отежава живот

Због погрешног слова или броја у документима, грађани могу да имају проблем када се венчавају, покрећу оставинску расправу, када желе да врате национализовану имовину. Оштећени криве администрацију. Матичари кажу да до грешака често долази јер и странке дају погрешне податке.

Једанаесто слово азбуке, које у неком имену мистериозно нестане, а у другом се уметне где му није место, многима је задало велике муке.

Виомира из Ивањице, често су уписивали као Вијомир, па је на крају и променио име.

Један Лесковчанин због изостављања тог слова у имену није се нашао на листи за народне посланике.

Због грешке администрације, наша саговорница да би превела наследство, морала је да доказује да су Михаило и Михајло иста особа, то јест, њен покојни деда.

"Да бих то доказала требало је да извадим крштеницу што је немогуће пошто је реч о умрлој особи. Друга варијанта је била да пронађем сведока, међутим, то је било немогуће с обзиром на то да ми је деда рођен 1901. године. А онда су понудили да се снађемо, заправо да слажемо да, па као 'Зар не можете да кажете да је он жив да вам његова крштеница треба да би добили евентуално неку социјалну помоћ'", објашњава наша саговорница, која је желела да остане анонимна.

Због погрешног матичиног броја или чак два матична броја, дешава се и да грађани не примају пензију или плаћају туђ порез. За то су најмање криви матичари, тврде у општини Палилула.

"Матичар може да начини грешку у смислу да уместо Драгана напише Драгиња", наводи шеф Одсека за лична стања грађана и вођење матичних књига Драгана Јовановић.

"Дешава се да је странка доставила документа у којем већ постоји грешка.  За такву врсту грешке странка је дужна да каже матичару одмах приликом уписа, најчешће странка то не уради", објашњава Јовановићева.

Ако грешка није на време исправљена, пре на пример 50 година, доказивање идентитета је теже. Углавном нема доказа, сведока. Са тим проблемом се често срећу грађани у поступку реституције. Међутим, где има воље има и начина да се грешке исправе. Код матичара та процедура је бесплатна.

"Лице које жели да изврши исправку у матичној књизи поднесе захтев и доказе на основу којих тврди да је грешка учињена и доказе на основу којих мисли да грешка може да се исправи", истиче Драгана Јовановић.

Од 100 одсто поднетих захтева, додаје, можда се 0,1 не реши позитивно. А то мало нерешених случајева доказивања идентитета решава се на суду.

Ко год да је направио грешку, грађани сами морају да је исправљају - од шалтера до шалтера. Решење у будућности можда постоји.

Директор Управе за дигиталну агенду Душан Стојановић каже да је у плану да се развије један сервис који ће грађанима омогућити да измене своје личне податке кроз матичне књиге без одласка у саме државне органе где и прилажу захтев, већ електронским путем.

Да би вам живот био једноставнији, а админитрацији посао лакши, најбоље решење за обе стране јесте: Два пута читај, два пута провери - једном пиши!

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом