петак, 28.03.2014, 19:30 -> 20:31
štampajКако против дроге у школама?
Министарство унутрашњих послова усвојило је нацрт Процедура поступања у васпитно-образовним установама у вези са злоупотребом психоактивних супстанци. То значи да ће полицајци, наставници али и здравствени радници сада имати јасне процедуре када нађу наркотике или посумњају да их има у школи.
Истраживања показују да је све више младих зависно од наркотика, а најмлађи регистровани зависник од опијата имао је свега девет година.
Бечејска гимназија преузела је ствар у своје руке и пре правилника. У превенцији болести зависности помаже им хемија, односно хемијски сет који са сигурношћу показује да ли је на некој површини било наркотика. И родитељи и ђачки парламент подржали су ту идеју а општина је помогла да се један такав сет купи.
"Куповина уређаја је у превентивне сврхе, значи да идемо у сусрет догађајима да нас не изненаде неке ситуације. Не би улазили у то да нисмо сазнали да је међу младима то пристутно и то је један вид борбе против наркотика", каже Миодраг Басарић, директор Бечејске гимназије.
У два наврата, новом методом утврђено је да дроге на тестираним местима није било. Чак ни у траговима. У граду у коме се годишње заплени између 10 и 50 килограма марихуане желели смо да се и сами уверимо у то и насумице изаберемо и тестирамо један ђачки сто.
Дејан Петковић из новосадске полицијске управе објаснио је да одређени спреј изазива четири врсте психоактивних супстанци, од канабиса, хероина, метаамфитамина и амфитамина у зависности која би се боја могла потенцијално појавити зна се да ли је сто дошао у додир са супстаноцом.
"Пошто се овде се ради у житој класичној површини, ознака је нема реакције", рекао је Петковић.
И до сада школски полицајци имали су сва овлашћења да реагују уколико посумњају да у школи има дроге. То међутим није довољно.
"Сматрам да је било потребно да МУП утврди нацрт новог правилника да би се на нови начин побољшао квалитет комуникације и координације МУП-а и министарстава просвете, здравља, рада и социјалне заштите", рекао је Владимир Божовић из МУП-а Србије.
Правилник ће уклонити све дилеме, када професор сме да заплени сумњив ранац, шта се ради када ученик или родитељ одбију сарадњу, како се поступа кад се посумња, како када се нађу наркотици а како када је реч о оним необичним ситуацијама.
Ана Зрнић из Одсека за превенцију и сузбијање опојних дрога наводи пример да је директор једне школе пронашао опојну дрогу марихуану у школском дворишту. Није знао чија је и он ју је сачувао у свом орарићу да би, како је објаснио, деци могао да покаже како изгледа опојна дрога, а то је каже Зрнићева недопустиво.
Процењује се да је у Србији око 100 хиљада зависника од дроге. Истраживања Института за јавно здравље показују да у поређењу с вршњацима из других земаља, наши шеснаестогодишњаци мање користе марихуану и друге илегалне дроге али више седативе без лекарског рецепта.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар