Читај ми!

Наташин нови почетак

Захваљујући трансплантацији Наташа Мијаиловић, на дијализу није ишла дуго, а само десет дана после интервенције осећа се боље. Враћам се са осмехом својој породици која је корачала уз мене тих једанаест месеци тешког периода, каже Наташа.

O значају даривања органа и развоју програма трансплантације екипа РТС била је на Војномедицинској академији.Четрдесетдеветогодишња Наташа Мијаиловић је бивша кошаркашица и велики борац. На дијализу није ишла дуго, али само десет дана после интервенције осећа колико је њен живот, захваљујући трансплантацији, бољи.

"Спасоносни позив је уследио седмог марта у три и 17 минута ујутру, да се јавим на Војномедицинску академију, тај осећај не може да се опише. Од првог момента се осећам одлично, нема лоших пропратних околности, враћам се са осмехом својој породици која је корачала уз мене тих једанаест месеци тешког периода", каже Наташа Мијаиловић из Крагујевца .

У претходне три недеље, четворо грађана добило је нови бубрег.

"Што значи да смо имали два донатора, две породице су дале сагласност да урадимо експлантацију органа и те органе смо употребили да трансплантирамо код наша четири дијализна болесника. Наши болесници су добро, поједини су већ отпуштени кући, а други су у фази отпуштања", наводи Момир Шарац са Клинике за васкуларну хирургију ВМА.

У трансплантационом програму учествује велики број људи, васкуларни хирурзи, уролози, нефролози, анестезиолози. Важно је и усавршавање младих кадрова.

"Трансплантациона хирургија није она свакодневна обична хирургија, која се дешава свакодневно, то је врхунац неке каријере, али истовремено врхунац, едукације, подразумева године тренинга, учења", каже Иван Лековић са Клинике за васкуларну хирургију ВМА.

На Војномедицинској академији припремају се и за прву трансплантацију панкреаса, а у тој болници можете да потпишете и донорску картицу и завештате своје органе.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом