Читај ми!

Броје се дарови државних функционера

До 1. јуна биће објављен нови каталог поклона које добијају државни функционери. Ствари мање вредности функционери могу да задрже, док оне скупље постају јавна својина. Најчешћи поклони су пиксле, кравате, мобилни телефони, али и скупоцене ствари попут ручно рађених ћилима и комада Берлинског зида.

Државни или други органи, организације или јавне службе у којима функционери обављају јавне функције, били су обавезни да до 1. марта доставе Агенцији за борбу против корупције каталог примљених поклона за претходну годину. Агенција ће податке објавити до 1. јуна.

"Функционер који прими поклон треба одмах да испуни обавештење о примљеном поклону и да га преда органу, организацији или јавној служби у којој врши јавну функцију, а сваки орган је дужан да води посебну евиденцију о поклонима и да до 1. марта достави евиденцију о примљеним поклонима за сваког функционера", рекао је Танјугу помоћник директора за оперативне послове Драгомир Трнинић.

Напомињући да је законска обавеза Агенције да каталог поклона објави до 1. јуна, Трнинић истиче да је у току ажурирање података који пристижу.

"До 1. јуна Агенција ће имати податке о свим поклонима који су органи пријавили, а у случају да дођемо до сазнања да неки орган није извршио своју обавезу, односно, да функционер није пријавио неки поклон који је примио, Агенција ће спровести поступак - утврдити повреду закона и поднети захтев за покретање прекршајног поступка прекршајном суду", рекао је Трнинић.

Према његовим речима, иако је Агенција покренула више од 400 поступака за различите повреде закона, ранијих година није било поступака који су се односили на непријављивање поклона.

"Уколико не испуне обавезу, за одговорно лице у органу предвиђена је казна од 50.000 до 150.000 динара'', рекао је Трнинић додајући и да је за функционера који не пријави примљени поклон исто запрећена казна од 50.000 до 150.000 динара.

Како је објаснио, функционери могу да задрже поклоне чија вредност не прелази пет одсто просечне месечне зараде у Србији без пореза и доприноса, али да су дужни да то пријаве телу у коме обавља функцију.

"Поклоне који прелазе тај износ функционери не могу да задрже, већ према закону они постају јавна својина и као такви чувају се на посебан начин", рекао је Трнинић.

Он је упозорио и да не постоји подзаконски акт који би ближе уредио начин на који се чувају поклони, тако да Агенција препоручује да сви поклони које функционер не може да задржи буду чувани у органу у коме он обавља функцију.

Од флаша пића до тепиха

Функционери најчешће добијају пиксле, кравате, мобилне телефоне и монографије, а према каталогу поклона за 2012. годину објављеном на сајту Агенције, функционери су добијали од флаша са вином и ракијом до тепиха.

Тако је председник Србије Томислав Николић, између осталог, добио тепих, реплику древног вијетнамског тотема, ручно рађену макету аутомобила "фијат 500Л", ручно ткан ћилим са ресама и манжетне са портретом Кристофера Колумба на једној и грбом Костарике на другој, украсне тањире и фотографије.

И премијер Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић добијао је плакете, медаље, статуе, али и сат у стаклу, слику на свили, док је први потпредседник владе и некадашњи министар одбране Александар Вучић добио, између осталог, речник немачког језика, фото албум са заједничким фотографијама, али и комад Берлинског зида.

Међу највреднијим поклонима су сребрна кутија чија је вредност процењена на 134.200 динара - поклон тадашњем министру пољопривреде, шумарства и водопривреде Горану Кнежевићу и слика Моме Капора, уље на картону, коју је добио тадашњи градоначелник Београда Драган Ђилас, а чија је вредност процењена на 200.000 динара.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом