четвртак, 06.03.2014, 09:43 -> 10:34
štampajЗаблуде које могу коштати живота
Постоје заблуде које могу коштати живота, као што је уверење да је неко здрав ако нема никакве тегобе. За нешто више од годину дана скрининг програмима је откривено 136 карцинома дојке, 41 дебелог црева, 35 грлића материце.
Од рака сваке године у Србији оболи 37 хиљада особа, а премине 21 хиљада. Лошу здравствену статистику требало би да поправе скрининг програми за рано откривање рака грлића материце, дојке и дебелог црева. Због тога је значајно да се позиву на преглед одазову сви којима су они упућени.
Постоје многе заблуде које нас могу коштати живота, као на пример да смо здрави јер немамо никакве тегобе. За нешто више од годину дана скрининг програмима је откривено 136 карцинома дојке, 41 дебелог црева, 35 грлића материце.
Помоћница директора Дома здравља "Вождовац" др Рада Стојић каже да је веома значајно да се болест открије у раној фази јер већа могућност излечења.
"Код пацијената код којих смо открили премалигне промене спречава се настанак саме болести", истиче др Стојић.
Иако је редован преглед најбоља заштита, позиву лекара одазвао се сваки други становник Србије.
Оно који су се одазвали позиву, објашњавају да су то учинили пре свега због себе и због свог здравља.
Шефица Канцеларије за скрининг рака у Институту "Батут" др Верица Јовановић каже да се од око 90 хиљада жена којима је упућен позив на предглед за рано откривање рак грлића материце, одазвало око 50 хиљада. Слични подаци су и за прегледе дојки.
"Најбољи одазив је био за скрининг рака дебелог црева - чак 90 процената. Ми смо до сада имали позивање путем телефона, за ову годину доминираће позивање путем писама. Ми смо обавили припрему и сада ћемо ићи према списковима", објашњава др Јовановић.
Ови програми нису заживели у свим срединама. На пример - скриниг грлића материце се ради у 12 домова здравља у Србији. Др Јовановић очекује да ће се током ове дуплирати број домова здравља у којима ће бити организовани прегледи.
"Када је у питању дојка, прегледи мамографом биће спроведени на територији око 26 општина", најављује др Јовановић.
Проблема има и тамо где се они спроводе. Др Стојић напомиње да проблем представља мали број особља које спроводи скрининг.
"Поред скринига имамо друге послове, а имамо мало кадра, опреме нам није на нивоу, али великим ентузијазмом превазилазимо све те проблеме", каже др Стојић.
Редовним прегледом дајете себи шансу да будете бржи од болести. Важно је знати и да две трећине фактора ризика који доводе до тумора, можемо да избегнемо - пушење, неправилна исхрана, физичка неактивност.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар