Читај ми!

Како се припремити за пријемни испит?

До полагања пријемног испита остала су још три месеца. Школе и факултети организују припремну наставу, али многи плаћају и приватне часове. Приватни двочас за основце је хиљаду динара, док будући бруцош издваја две хиљаде. Родитељи, ученици, школе, факултети и ресорно министарство сагласни су да се без додатних часова не може.

Будућим средњошколцима и бруцошима остала су још три месеца до полагања пријемног испита. Иако и школе и факултети организују припремну наставу, многима то није довољно, па плаћају и приватне часове.

Мада школе држе припремну наставу, осмаци користе и бесплатну онлајн припрему, или одлазе на приватне часове. И то и они са просеком пет.

Директор Основне школе "Стари град" у Београду Бранислав Вучинић каже да неки ученици не долазе довољно често на припремну наставу. "Нека деца не долазе довољно често, сматрају да им то није потребно или имају своје припремне часове са стране", рекао је Вучинић.

Соња Миљковић из Основне школе "Девети октобар" у Прокупљу каже да деца у школи "могу апсолутно да се припреме за полагање завршног испита".

Приватни двочас за основце је хиљаду динара, док будући бруцош издваја две хиљаде динара. Цена припремне наставе варира од факултета до факултета, броја предмета и часова који се слушају и износи од 10.000 до 33.000 динара.

Проректор Универзитета у Београду Миодраг Поповић истиче да ниво знања из математике и физике који будући студенти доносе из средњих школа - постаје све нижи и нижи. "Дешавало се, то кажу наставници прве године, да им долазе деца из средње школе која читаво поглавље из математике уопште нису слушала", објашњава Поповић.

Родитељи, ученици, школе, факултети, ресорно министарство сагласни су да се без додатних часова не може, иако су многима велики издатак за породични буџет.

"Немогуће је пронаћи јединствену комбинацију и да ученици имају апсолутно сва знања за све предмете или сутра за све факултете", рекао је помоћник министра просвете Љубиша Антонијевић.

"И систем учења на који се ученици одлучују, на чисту репродукцију, на читање, на понављање тога, а не оног система да се унапреди, да запамте неку чињеницу, доприноси томе да касније све теже репродукују оно што се од њих тражи", каже Антонијевић.

Можда су на Архитектонском факултету, на прагу правог решења. Увођењем новог система полагања пријемног испита, према речима декана, пружиће се исте шансе свим кандидатима и знатно смањити трошкови припреме и цена полагања пријемног испита.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом