Читај ми!

Обреновац, запаљена барака за азиланте

Мештани села Ушће код Обреновца блокирају раскрсницу код Термоелектране "Никола Тесла Б", протестујући због одлуке Владе да осамдесетак азиланата буде смештено у близини Термоелектране. Током вечери запаљена барака за смештај азиланата.

01.15 - Азиланти привремено смештени у Хотел "Обреновац". Влада ће данас разматрати могућности за трајни смештај азиланата.

00.10 - Запаљена барака предвиђена за смештај азиланата, рекао за РТС Владимир Божовић, секретар МУП-а. "Ватрогасне екипе упућене су на терен, и надам се да неће бити последица за термоелектрану", каже Божовић и додаје да мора да се неђе друго решење за смештај азиланата. 

Становници села Ушће код Обреновца блокирају раскрсницу који води до Термоелектране "Никола Тесла Б", незадовољни одлуком Владе да осамдесетак азиланата из Сирије, Пакистана, Авганистана и других земаља буде смештено у баракама које припадају Термоелектрани. Барака за смештај азиланата је запаљена, а на лице места упућене су ватрогасне екипе.

Окупљени грађани блокирају пут цео дан и кажу да неће дозволити да азиланти, који чекају у аутобусу, буду смештени у бараке. Најављују и да се неће померити са тог места све док се не нађе адекватно решење.

Грађани су на раскрсници подигли шатор због снега који непрестано веје и мирно протестују, а саобраћај се на том делу пута обавља нормално.

Мештани су у 18 часова у знак протеста блокирали и магистрални правац према Шапцу на пола сата, а пропуштали су само возила хитне службе и аутобусе.

Азиланти су само у проласку кроз Србију на путу ка земљама западне Европе. Овде су зато што су остали без новца и могућности да наставе тај пут.

Један од азиланата, који се представио као Камаран из Пакистана, рекао је Танјугу да је у Србији око месес дана и да му је циљ да оде у Немачку где су му већ чланови породице, то јест старији брат и сестра.

Предвиђено је да азиланти у баракама на Ушћу остану само привремено, јер њихов трајни смештај треба да буде касарна у Младеновцу, која, међутим, није адаптирана због тамошњег протеста мештана.  

Директор Комесаријата за избеглице Србије Владимир Цуцић рекао је Танјугу да ће учинити све да ти људи не проведу још једну ноћ у шуми и на снегу, али није могао да прецизира шта ће то конкретно бити.

"Ови људи крајње легално бораве у Србији, са потврдама МУП-а и других надлежних органа, а од других странаца их разликује чињеница да немају пара и да су 'пука' сиротиња. То је питање образа целе Србије", рекао је Цуцић приликом обиласка азиланата који су цео дан провели у аутобусу у непосредној близини барака ТЕНТ-а.

Цуцић је закључио да лаког решења неће бити, али да очекује да се све разреши у складу са закључком Владе или на неки други начин.

Међутим, председник Општине Обреновац Мирослав Чучковић тврди да је потпуно небезбедно да азиланти бораве у непосредној близини термоелектране.

Чучковић је рекао Танјугу да је на састанку са представницима Комесаријата и руководства ТЕНТ-а предложио да се азиланти сместе у групама од пет до 10, на неколико локација у Србији где постоји општински Црвени крст.

"То је одговорно и у складу са обавезама које је држава предузела", рекао је Чучковић.

Указао је на то да је место где би по одлуци Владе азиланти требало да буду смештени предвиђено за изградњу Блока Б3 термоелектране и упитао који ће то стратешки партнер доћи да гради уколико види такве слике у медијима.

"Ово је неодговорно понашање комесара за избеглице, који није, пре него што је дао налог да се ово место определи, обишао локацију и није видео да је ово круг термоелектране Никола Тесла. Самим тим је дао дезинформацију Влади", истакао је Чучковић.  

Чучковић је рекао да је неопходно да се одлука Владе што пре промени, и да је то немогуће уколико руководство Комесаријата за избеглице "остане тврдоглаво и не предложи неко друго решење било оно које је он дао или неко друго".

Један од мештана Драган Анишић рекао је да, према његовом мишљењу, азиланти не би требало да буду смештени ту где је "Влада одлучила".

Стотину азиланата смештено код Лајковца

У селу Врачевић, код Лајковца, смештено је готово стотину азиланата из азијских и афричких земаља за које није било места у центру у Боговађи.

Како су агенцији Бета данас рекли власници кућа који су учествовали на тендеру Комесаријата за избеглице Србије за издавање кућа за смештај азиланата, у две куће је скоро стотину људи, а "ускоро ће их бити још, пошто неопходна опрема тек стиже".

Они кажу да су ове године уговорили "нешто више новца" него 2012. године, када је Комесаријат плаћао 50 евра месечно за сваког азиланта.

Нова цена обухвата расходе за струју, воду и огрев које ће сада сносити власници објеката.

Храну обезбеђује Центар за азиланте у суседној Боговађи. У том центру има 170 места, а без смештаја је месецима било око 300 тражилаца азила. Њихов положај је додатно погоршао долазак зиме и снег, који већина њих види први пут.

У два аутобуса данас је део превезен у околину Обреновца.

Слична ситуација је и у селу Мала Врбица, код Младеновца, где касарна треба да се преуреди за Центар за азиланте у Србији. И тамо су мештани протестовали блокирајући пролаз ка том војном комплексу.

Привремени смештај у Врачевићу био је организован прошле јесени и зиме, а укинут је пролетос после протеста мештана које је подржала локална самоуправа из Лајковца.

Центар у Боговађи постоји од средине 2011. године, када је формиран одлуком Владе Србије како би се растеретио центар у Бањи Ковиљачи.

Број коментара 39

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом