четвртак, 07.11.2013, 10:48 -> 20:48
štampajОдговорност и слобода у дигиталној ери
Без слободе изражавања нема демократије, оценио генерални секретар Савета Европе Торбјорн Јагланд и истакао да интернет нуди нове могућности да се политичари позову на још већу одговорност. Влада Србије је опредељена да обезбеди потпуну слободу медија и да медијску политику усклади са европским нормама, оценио премијер Ивица Дачић.
Генерални секретар Савета Европе Торбјорн Јагланд рекао је да без слободе изражавања нема демократије и да дигитално доба није ништа променило, осим што интернет нуди нове могућности да се политичари на власти позову на још већу одговорност.
"Без слободе изражавања нема демократије и развој сваког демократског друштва зависи од поштовања тог фундаменталног права", рекао је Јагланд, отварајући конференцију "Слобода изражавања и демократија у дигиталној ери - могућности, права, одговорности".
Јагланд је навео и да је забринут за безбедност новинара и блогера у свету и подсетио на недавно убиство француских новинара у Малију.
"Морам да признам да ту каскамо и морамо да нађемо лек да што пре и што хитније успоставимо стандарде у тој области", истакао је Јагланд.
Он је рекао да дигитално доба омогућава да се што више људи повеже, за шта имамо пример Твитер и Фејсбук револуције у Молдавији и Египту, али и указао на то да је потребно да се "брани приватност заштите података у дигиталном добу".
"Забринут сам и због надзора електронске комуникације у име заштите националне безбедности, јер то може да води уништавању демократије", рекао је генерални секретар СЕ поводом сазнања да су САД и друге велике земље надзирале мејлове и телефоне грађана и политичара широм света.
Према његовим речима, мора да се направи баланс између заштите националне безбедности, демократије и људских права. "Категорично сам за то да се уступци никада не смеју давати када је реч о заштити људских права", нагласио је Јагланд.
У том смислу, Јагланд је рекао да појединци морају да размењују мишљења "било да се боре на тргу, у виртуелном свету или негде другде".
"Говор мржње утиче на безбедност и стабилност друштва и Балкан је у том погледу имао искуство", рекао је Јагланд и додао да слобода изражавања нема замену.
Јагланд је рекао да су важне технологије и комуникације, али да оне не могу да замене међуљудске односе.
"Ја сам из Норвешке и односи наше две земље успостављени су током Другог светског рата кад су заробљеници из Србије доведени у Норвешку да граде путеве за нацисте. Те путеве су Норвежани назвали крвавим путевима, јер су изграђени крвљу многих Срба", рекао је Јагланд.
Генерални секретар Савета Европе поручио је да мостови који су тада изграђени, данас чврсто стоје.
И Комесар за људска права Савета Европе Нилс Муижнекс указао је на угрожавање слободе појединаца које прислушкују службе у САД и Великој Британији, али и у другим земљама, што се, како се испоставља, ради свакодневно.
Муижнекс је и апеловао на европске институције да позову све државе да декриминализују увреду и клевету.
Комесар ЕУ за људска права указао је на то да нису само државне институције инструменти репресије над слободом изражавања, јер то важи и за приватне компаније које на интернету уживају потпуну слободу.
Председавајући Европске федерације новинара Могенс Блихер-Бјерегард рекао је да је увек потребно наћи добар начин да постоји претплата када је реч о јавним емитерима, "јер тиме добијамо принцип да јавни сервис није продужена рука владе или политичара".
"Важно је да јавни сервис буде независна радио или ТВ станица", рекао је Могенс Блинхер-Бјерегард.
Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић рекла је да постоји и такозвани дуални модел финансирања и да је најважније да не може бити уплитања у уређивачку политику.
Дуња Мијатовић је рекла да очекује да ће се ускоро видети резултати у правцу дигитализације и заштите јавног сервиса, "како би му се омогућило да ради на неометан начин".
"То је независно финансирање али и сви други параметри који су битни за новинаре и медијске раднике да могу свој посао да раде без ометања", указала је Мијатовићева.
Шеф делегације ЕУ у Београду Мајкл Давенпорт рекао је да се од Србије, као земље кандидата за чланство у ЕУ, очекује да примени највише демократске стандарде у медијској области.
"ЕУ је посвећена стварању безбедног окружења на интернету борбом против незаконитих садржаја чијем утицају су најподложнија деца", истакао је шеф делегације ЕУ у Србији, говорећи о изазовима дигиталног доба.
Давенпорт је нагласио да је ЕУ посвећена поштовању основних људских права и заштити медија и њиховом професионалном обављању посла.
Конференцију министара задужених за медије и информационо друштво из 47 земаља чланица СЕ, организовали су Министарство кулутре и информисања и Савет Европе.
Другог дана скупа тема ће бити говор мржње на интернету.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар