среда, 06.11.2013, 17:39 -> 18:36
štampajПовлачење државе недовољно за слободне медије
За слободну медијску сцену није довољно само повлачење државе из власништва у медијима, рекао министар културе Иван Тасовац. Слободни медији су могући само у друштву које цени и адекватно награђује своје медијске посленике, истиче Тасовац.
Министар културе Иван Тасовац рекао је да не спада у оне који сматрају да је повлачење државе из власништва у медијима довољан услов за слободну медијску сцену.
"Не спадам у оне који то сматрају, ма колико то било неопходно", рекао је Тасовац на заједничкој седници Одбора Скупштине Србије за културу и информисање и Поткомитета Парламентарне скупштине Савета Европе за медије и информисање.
Према његовим речима, нова законска регулатива која се припрема афирмише два принципа - један је обавезна равноправност свих актера, а други ниво разумевања функције државног буџета.
Министар Тасовац сматра да је пад куповне моћи грађана натерао штампу да се продаје по недовољној цени за функционисање, а да је из истог разлога угрожен и рад Радио-телевизије Србије, што је натерало државу да се невољно умеша у њено финансирање.
Министар сматра да улога традиционалног и професионалног новинарства уопште не губи на значају и оно постаје све важније и неопходније као гарант смислености, разборитости, аналитичности и критичког сагледавања савременог информационог друштва.
Према његовој оцени, слободни медији су могући само у друштву које цени и адекватно награђује своје медијске посленике.
"Будући да сам, као конзервативан човек, уверен да новинари праве наше медије, иако ми неколико пријатеља, у чију интелигенцију не сумњам, кажу да то више није тако, сматрам да су слободни медији могући само у друштву које их адекватно цени и награђује", рекао је Тасовац.
Тасовац је рекао и да верује да би дубинско истраживање социјалне стране медија могло да покаже која је то минимална просечна плата која запосленима у неком медију може да обезбеди слободу изражавања и несметано обављање те важне друштвене функције.
Министар је, такође, уверен да све иницијативе и закони који буду донети неће дати жељени резултат, уколико из њихове примене не произађе и боља социјална слика запослених у српским медијима.
Тасовац се осврнуо и на питање како избећи утицај државе на медије, подсетивши да буџет пуне сви и да он не може бити политичка категорија.
"Желим да актуелизујем принцип нулте заинтересованости државе за политичку улогу медија и апсолутне заинтересованости за друштвену", рекао је Тасовац и изразио лично уверење да постоји јасна разлика између медијског садржаја који деградирају друштвени амбијент и оних који га унапређују.
"Уверен сам да ће то препознати и наши медијски закони", рекао је Тасовац.
Говорећи о важности јавних сервиса за очување националног идентитета, генерална директорка Европске радиодифузне уније Ингрид Делтенре рекла је да јавни сервиси треба да буду независни од политичких притисака, а да би се обезбедила та независност, важну улогу имају управе медија, због чега је важно да се ту упошљавају професионалци.
За одрживост медија од посебног значаја је и финансирање јавних сервиса, рекла је Делтенре и навела да у Европској радиодифузној унии сматрају да је бољи начин финансирања путем претплате, него из буџета.
Она је истакла и да је потребно да се гарантује слобода изражавања и плурализам.
"Најважније је да заштитимо слободу изражавања, да медији обављају свој посао без страха", рекла је Делтерне и навела да неразјашњена убиства новинара имају "паралишући ефекат на њих и посао којим се баве".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар