четвртак, 03.10.2013, 19:13 -> 21:02
štampajПродаја органа путем интернета
Након што су две особе ухапшене због покушаја продаје бубрега на интернету, лекари упозоравају да тај случај није усамљен. Иако у Србији до сада није забележена ниједна илегална уградња, продаја органа путем огласа је честа.
Лекари упозоравају да случај продаје бубрега на интернету, због чега су данас ухапшене две особе, није усамљен. Иако до сада није забележена ниједна илегална уградња, покушај продаје органа на интернету, кажу, није ништа ново.
Одељење за странце београдске полиције поднело је кривичне пријаве против двојице српских држављана, јер су илегално продавали бубрег путем огласа на интернету. Због основане сумње да су прекршили Закон о трансплантацији органа, Прво основно тужилаштво саслушало је 38 - годишњег А.К и 39-годишњег Г.С.
Полиција и даље прикупља податке о потенцијалним купцима, лекарима који би евентуално извршили трансплантацију, као и неадкватним објектима у којима би се ти органи вадили.
Како кажу у полицији, осумњичени су планирали да трговину органа обаве мимо званичних медицинских установа. Путем огласа нудили су своје органе последњих неколико месеци.
"У првом случају извршилац овог кривичног дао је оглас да за 150 хиљада долара продаје свој бубрег, то се догодило пре 4 месеца. У наредна 3 месеца, на тај оглас на енглеском језику јавило се неколико особа које су исказале потребу, жељу да ступе у комуникацију око те недозвољене купопродаје бубрега", рекао је Милан Миљојковић из Одељења за сузбијање илегалних миграција и трговине људима.
Миљојковић каже и да је комуникација успостављена, како са особама из Србије, тако и са неким из иностранства.
Иста процедура коришћена је и у другом случају, али је за свој орган осумњичени тражио 60 хиљада евра. Полиција је запленила компјутере и мобилне телефоне које су користили.
Према сазнањима полиције, трагови трговине воде изван Европе, па су о целом случају обавештени Интерпол и надлежни органи земаља из којих су се јављали купци.
Проблем илегалне трговине органима у Србије није нов, тврде лекари.
Како кажу на Војно-медицинској академији, у ужој Србији са Војводином до сада није било ниједног примера било какве илагалне уградње неког органа, али је оглашавање продаје често.
"Имамо већ дужи низ месеци и година покушаје оглашавања и рекламирања. Ја верујем да је то највећим делом због лоше едукованости нашег становништва, а знамо да ће и они схватити да је то законски кажњиво", каже доктор Ђоко Максић, координатор за трансплантацију органа на ВМА.
Са ВМА упозоравају да није свака трансплантација успешна, нарочито она која се изводи илегално.
Законом је јасно дефинисана процедура трансплантације органа, од даваоца до примаоца. За кривично дело илегалне трансплантације закон прописује казну од 2 до 15 година.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар