До здравог срца преко Турске

У последње четири године о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање лечило се више од 800 пацијената из Србије у истанбулској болници Аџибадем. Лечени су пацијенти којима је била потребна кардиохируршка интервенција, као и онима који су имали туморе.

У истанбулској болници Аџибадем у последње четири године о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање лечило се више од 800 пацијената из Србије, а многи су помоћ у Турској потражили иако нису имали подршку државе. Турски лекари помагали су онима којима су биле неопходне кардиохируршке интервенције, али и онима који имају малигне или бенигне туморе.

Екипа РТС-а претходних дана обилазила је болнице у Турској у којима се лече пацијенти из 44 земље света.

На позив кардиохирурга који му је пре три године спасао живот, на контролу у турску болницу Аџибадем отишао је Ладе Костов (53) из Димитровграда. Њему је тамо оперисан срчани залистак.

"Тада нисам могао ни да ходам", каже бивши пацијент турске болнице Костов.

Уобичајен страх пре прегледа, брзо је прошао, јер је професор Алхан срдачно дочекао једног од најтеже оболелих из Србије.

У Аџибадему је на кардиохируршкој интервенцији о трошку Фонда било скоро 300 пацијената, а онда је сарадња прекинута јер су листе чекања биле смањене.

Тренутно у Србији операцију на срцу чека више од три хиљаде грађана. Најдужа листа је у Институту Дедиње, где ће последњи који чека уградњу вештачке валвуле на ред доћи 2017. године.

Кардиохирург у болници Аџибадем проф. др Џем Алхан каже да су лечили најтеже пацијенте из Србије и да им је драго што су могли да помогну.

"И ми у Турској највише оболевамо и умиремо од кардиоваскуларних болести. Међутим, имамо више од 100 центара па се на интервенцију чека најдуже седам дана. За лечење користимо чак и чувеног "Да Винчи робота". Наша болница постаће и светски центар за обуку и рад уз помоћ робот хирурга", објашњава професор Алхан.

Неурохирург болнице Аџибадем проф. др Селџук Пекер на зиду своје канцеларије има Теслину слику, на радном столу азбуку, а у срцу Београд. Због тога и не чуди, што нам је професор Пекер рекао да почиње да учи српски.

Захваљујући сарадњи са српским Фондом за здравствено осигурање, у претходне четири године на лечење гама ножем отишло је више од 400 пацијената.

Доктор Пекер каже да апарат користи скоро 200 гама зрака. Када се ради интервенција, сви они се усмеравају само на проблематично место.

"Назив уређаја можда изазива страх, али он нема везе са ножем. Тако се зове јер се зрачењем прилази местима у глави до којих хирурзи не могу, или би то било исувише ризично, и као ножем одстрањује проблем", каже Пекер.

На лечењу гама ножем у истанбулској Аџибадем болници током 2013. године било је 110 наших пацијената. Најмлађи који је отишао о трошку Републичког фонда има осам година, а најстарији 75.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 17. јун 2024.
24° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије