Први уџбеник јапанског језика на српском

Настава јапанског почела је пре тридесет и седам година, а уџбеник јапанског језика на српском је интензивно стваран протекле три године. Књига је настала удруженим снагама неколико генерација јапанолога Филолошког факултета у Београду.

Студенти филологије добили су први уџбеник јапанског језика на српском језику. Уредници и руководиоци пројекта су професор Љиљана Марковић и доцент Дивна Тричковић. Књига је пионирски подухват настао удруженим снагама неколико генерација јапанолога Филолошког факултета Универзитета у Београду.

Настава јапанског почела је пре тридесет и седам година, а уџбеник је интензивно стваран протекле три године. Један од разлога што је уџбеник тако дуго чекао на објављивање, била је и техничка страна проблема - како то све представити, а да буде визуелно лепо и корисно студентима.

Продекан Филолошког факултета Љиљана Марковић каже да су студенти били од кључног значаја за формирање уџбеника.

"Тај двосмерни ток, значи потреба и начин да се задовоље те потребе био је заправо кључ у раду. И ово је само први у серији, ово је по заједничком европском референтном оквиру за наставу страних језика, коме је овај уџбеник у потпуности прилагођен", каже Марковићева.

У израду су били укључени и један докторанд и два мастера. Тако је Симон Марић осмислио илустрације.

Марић каже да је тај уџбеник буквално као буквар за јапански језик с тим што он садржи око 180 почетних карактера од 2.000.

"То је заправо само први степеник на тим великим мердевинама на које човек мора да се попење да би научио да пише на јапанском", каже Марић.

Марина Ердељан објашњава на карактеру броја девет труд и кретивност тима као и повезивање јапанске и српске културе. "Карактер за број девет - мачка има девет живота", каже Ердељан.

Сви који имају примедбе и сугестије могу да се јаве ауторима како би будућа издања била допуњена и што кориснија онима који уче јапански језик.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије