Правда у Србији, а не у Стразбуру

Стање у српском правосуђу мора да се поправи, како би се смањио број представки грађана пред Еврпским судом за људска права, сагласили се министар правде Никола Селаковић и председник тог суда Николас Браца.

Министар правде и државне управе Никола Селаковић и председник Европског суда за људска права Николас Браца оценили су да се мора поправити стање у српском правосуђу како би се смањио број представки грађана пред тим судом, чему, какао су рекли, може да допринесе адекватна обука судског и тужилачког кадра.

Током састанка у Београду Браца је упознао Селаковића да је Србија са више од више од 9.000 представки грађана Србије пред Европским судом за људска права у Стразбуру на шестом месту по броју представки.

"Највећи број предмета односи се на решавање проблема у вези са дуговима друштвених предузећа, као и на ратну одштету", указао је Браца који са делегацијом Европског суда други дан борави у Београду.

Браца је истакао да су сви свесни проблема са којима се Србија, а пре свега, Министарство правде суочава, нагласивши да обука судског и тужилачког кадра, као и слање одређеног броја младих судија и тужилаца у Европски суд за људска права, свакако могу да допринесу побољшању стања у српском правосуђу.

Министар правде и државне управе је истакао је да се мора поправити стање у српском правосуђу како би се смањио број представки српских грађана пред судом у Стразбуру, саопштило је министартсво правде.

"Исправљање реформе"

Селаковић је указао да се правосудни систем у Србији налази у кризи и да Министарство на систематичан начин покушава да исправи последице лоше реформе правосуђа која је спроведена у претходном периоду.

Министар је додао да су доношење нове Стратегије и Акционог плана за решавање уочених проблема у правосудном систему један од основних циљева министарства.

Према његовим речима, неопходно је да се врати поверење грађана у правосудни систем, ојача одговорност, независност и непристрасност судова и тужилаштва, кроз јачање улоге Високог савета судства и Државног већа тужилаштва.

"Морамо бити транспарентни у свом раду, јер сви морају бити упућени у рад министарства - институције, стручна јавност и, најважнији од свих, грађани Србије", нагласио је Селаковић и додао да Закон о кривичном поступну мора бити усклађен са Уставом, као и да тужиоце очекује припема за вођење тужилачке истраге.

Селаковић је најавио да ће ускоро посетити Европски суд за људска права, подсетивши да ниједан српски министар правде није посетио суд од када је Србија потписала Европску конвенцију о људским правима и основним слободама и приступила Савету Европе.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом