Читај ми!

Еко перспективе: Велика дропља

Велика дропља је једна од најређих врста птица, не само у нашој земљи, већ и читавој Европи. Законом је заштићена у Србији и стављена на светску Црвену листу међу врсте којима прети изумирање.

Сматра се да је почетком 20. века у Војводини живело преко 1000 великих дропљи, али је до данас опстало свега неколико јединки.

На северу Баната, у заштићеном природном добру СРП „Пашњаци велике дропљеОбразовно-научни програм“ поред Мокрина, где живи седам преосталих женских јединки, након скоро деценије појавио се мужјак.

Велика дропља је изузетно крупна птица. Мужјак може да достигне висину до једног метра и достигне тежину од 8-16 kг, док су женке незнатно ситније. На великим и прегледним пространствима велика дропља се мирно понаша. Тело јој је у водоравном положају, а врат стоји под правим углом. Птице у јату изгледају безбрижно. Неке пасу, неке сакупљају инсекте или се одмарају, док само два до три примерка, уздигнутог врата осматрају околину – стражаре.

Основни начин кретања велике дропље је ход – шетња. У случају опасности, укочи се у месту. У почетку покушава да се удаљи ходом, ако тако не успе да  побегне она потрчи три, четири корака или полети. Сматра се да лети брзином од 50 километара на час.

Ловачко удружење „Перјаница“ из Мокрина од 70-их година чува популацију велике дропље у свом окружењу. Они су били домаћини екипи Редакције еколошког програма која је након две деценије успела да сними птице на њиховом пашњаку.

Уредница емисије Драгана Живојновић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом