Шљивик: Ивањица

У петој епизоди емисије Шљивик, такмичари из Ивањице и њене околине представили су свој крај изворном песмом, свирком и игром.

 У представљању овог краја помогли су им и певачи народне музике Раша Павловић, са песмом „Под Јавором село што је" и Милан Топаловић Топалко са песмом „Ој, јаворе, јаворе". Раша Павловић је, заједно са професором др Димитријем Големовићем и Радојицом Кузмановићем био у жирију овог такмичења.

Водитељи Кристина Раденковић и Лазар Дубовац провели су нас кроз четири категорије у којима су се такмичила по два представника ивањичког краја. Мушка певачка група „Прилички кисељак" из Прилика изводила је песму из вика, а КУД-а Ђердан из Ивањице чобанску песму са обронaка Голије и Јавора. У свирању на народним инструментима такмичили су се времешни Радомир Живковић из Ивањице, који је певао уз гусле и млади фрулаш Лука Ђоновић из Јесеништа. У пратњи Народног оркестра под управом Владе Пановића певали су талентовани млади солисти Исидора Лончаревић из Ариља и Слободан Радојчић из Ивањице. У последњој категорији КУД Ђердан из Ивањице приказао је једну чобанску игру, а КУД Прилички кисељак из Прилик популарна кола свог краја.

У узбудљивој завршници емисије, сазнали смо и полуфиналисте. То су:

Мушка певачка група КУД-a Ђердан, Ивањица

Лука Ђоновић, Јесениште, фрула

Исидора Лончаревић, Ариље, вокални солиста

КУД Прилички кисељак, Прилике

У наредној емисији Шљивик вас води у Врање. Талентовани музичари и играчи такмичиће се за пласман у полуфинале. Гледајте нас недељом у 17.30 на Првом програму РТС-а!

Шљивик Шљивик

Autor:
РТС

Не тако давно, у време када су наше баке и деке били млади, народна песма, свирка и игра, били су саставни део свакодневног живота. У важним животним тренуцима, при раду или на забави, знало се ко и шта пева, свира и игра. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом