Читај ми!

Еко-караван: Костолац

Кад ветар дуне и подигне пепео са депоније пепела и шљаке костолачких термоелектрана - прст пред оком се не види, кажу мештани околних места. Пепео засипа улице, улази у куће, штипа очи, гуши плућа...

Становници насеља Стари Костолац, Канал и др, већ деценијама муку муче са еколошким проблемом који се зове "депонија средњекостолачког острва". Укупне је површине од око 210 х и састоји се од 3 касете које су ограђене насипом од шљаке. Једна је увек у функцији, а друге две су резервне. Управо са тих резервних, ветрови годишње однесу слој пепела дебљине од 30 до 50 цм.

Реч је о старој депонији, која је на истом месту већ 30 година - од самог почетка рада копова и блокова термоелектрана.

Сваке године у костолачким термоелектранама сагори се више од 9 милиона тона угља, а као продукт сагоревања настаје више од 2 милиона тона пепела и шљаке. При том, лигнит који се користи спада у нискоквалитетно гориво са високим процентом пепела и шљаке, што ову депонију чини критичном не само по околна насеља већ и по Дунав.

Део насипа је на само неколико метара од обале ове међународне реке, за чији квалитет земље Европе у њеном сливу, бију битку да она целим својим током, буде чиста и незагађена река.

Стара депонија је велики загађивач животне средине и опасност по здравље људи. И биће све док се не затвори и дефинитивно не конзервира.

Због тога је и саграђена нова, модернија депонија која је у септембру 2010. године пуштена у пробни рад. Налази се на некадашњем копу "Ћириковац" и предвиђена је за одлагање пепела по новој технологији густе-хидромешавине 1:1 у првој фази за ТЕ Костолац Б, а касније и за ТЕ Костолац А.

Тек када цео систем профункционише, предстоји процес затварања старе депоније. Уредник Драгана Васиљевић, сниматељ Александар Луковић, монтажер Милица Живојиновић, фотографије Милорад Конрад.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом