Траг: Задња пошта Цариброд

Време Информбироа, "гвоздених" граница и живота у оштрој блоковској подељености са данашње дистанце је далеко, осим за живе учеснике и сведоке који су у тим околностима страдали.

Њихове успомене и атмосфера тог живота уз границу свеже су као јучерашње, чак је жив и страх тадашњих, давних дана.

Наша источна граница према Бугарској обилује за данашње појмове невероватним приповестима и околностима у којима се са страхопоштовањем, при сваком кораку, морала исказивати безрезервна лојалност власти и држави.

То је било изражено до те мере да у селу Горња Невља, крај Димитровграда, које пресеца државна граница, тада застрашени сељани ни данас немају храбрости за одређење према том времену у којем се ни чланови фамилије нису могли срести деценијама.

Тешко је било опстати на том простору од балканских ратова, преко Првог и Другог светског рата, Информбироа и "гвоздене границе ", па санкција и, данас, црте која означава границу Европске уније и Србије.

Старији и данас невољно говоре о усуду вековног, несигурног живота уз границу. Млађи са горчином ишчекују боље животне околности.

Емисија Задња пошта Цариброд награђена је специјалним признањем за посебан квалитет ауторског рада на тему лепота различитости на Другом фестивалу ауторског филма земаља подунавског региона ПРОФЕСТ 2011.

Аутор емисије је Драгана Сотировски, уредник Љубисав Алексић, сниматељ Јовица Крстић, монтажер Миљан Ђуровић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом