Читај ми!

Срби на Крфу - сто година од Албанске голготе

Документарни филм "Срби на Крфу - сто година од Албанске голготе" кроз хронологију догађаја бележи једно од највећих страдања српске војске и народа - Албанску голготу.

Филм доноси нове и до сада необјављене фотографије кoje су забележиле савезничке армије (Француска, Велика Британија и Италија) током боравка српске војске у Албанији и њене евакуације на грчко острво Крф. Снимање је трајало годину дана и обављено је у седам европских земаља.

Кроз хоронологију догађаjа од тренутка велике аустроугарско-немачко-бугарске офанзиве до одласка на Крф, у причи ауторке Слађане Зарић, води нас професор Филозофског факултета, историчар др Милош Ковић. На аутентичним локацијама у Србији, Црној Гори, Албанији и Грчкој испричана су и приказана сва страдања, страхоте и трагедија које су тих дана задесила српску државу. Кроз врло аналитичну и систематичну претрагу бројних књига, записа и ратних дневника савременика, професор Милош Ковић донеће бројне занимљивости и појединости у вези са повлачењем које до сада нису биле толико познате.

Новитет који доноси документарни филм новинара и уредника у Информативном програму РТС-а Слађане Зарић су и архивски материјали савезничких армија који сe данас чувају у британским, италијанским и француским архивима. Извештаји генерала, официра, лекара и новинара из Албаније и са Крфа дају још један допринос у сагледавању тадашњих тешких околности.

Документарни филм "Срби на Крфу" реализује се у копродукцији Радио-телевизије Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије и Министарства одбране Републике Србије. Истраживање у Лондону финансирао је, посредством амбасаде Велике Британије у Србији, Одбор за обележавање Првог светског рата Велике Британије, а до сада углавном необјављене фотографије српске восјке на Крфу уступило је Министарство културе Републике Француске посредством амбасада Француске у Београду.

Ауторка филма је Слађана Зарић, новинарка Весна Илић, редитељка Ивана Стивенс, директор фотографије Петар Вујанић. Продуценткиња филма је Снежана Родић Синђелић.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом