Да Можда Не: Хашки трибунал - мисија помирења и правде за жртве

Хашки трибунал је симболично затворио судницу театралним испијањем отрова хрватског генерала Слободана Праљка. Како су последње пресуде Хашког трибунала које се односе на Ратка Младића и хрватски војни и политички врх у случају Прлић дочекане у Србији, Хрватској и Босни и Херцеговини.

Хашки трибунал ће до краја године формално престати да постоји. Суд је завршио свој рад пресудама доживотног затвора за генерала Ратка Младића и пресудама хрватском војном и политичком врху у случају "Прлић".

Од када је основан, резолуцијом Савета безбедности УН 1993. године, као ад хок институција службеног назива Међународни трибунал за прогон особа одговорних за озбиљна кршења међународног хуманитарног права почињена на територију бивше Југославије од 1991. године, овај суд је радио претежно под притиском оспоравања и незадовољства. Шта је наслеђе Хашког трибунала, у којој мери је мисија помирења и правде за жртве ратних злочина испуњена? Зашто је свака пресуда, било да је осуђујућа или ослобађајућа, била повод за ново узбуђење у региону, за буђење национализама и демонстрацију екстремизама? Како се догодило да Хрвати са неверицом дочекују пресуду за удружени злочиначки подухват за рат у Босни и Херцеговини и зашто Хрватима нарочито тешко пада што Србија није од Суда у Хагу осуђена да је на исти начин умешана у тај рат?

У емисији ће говорити:
Мирослав Лазански, коментатор Политике,
Чедомир Јовановић, председник ЛДП,
Тома Фила, адвокат
Мирсад Токача, директор Истраживачко документационог центра Сарајево.

Аутор и уредник: Оливера Ковачевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом