Еко-караван: А где је шума? - Посечена!

Посечена је последња парк - шума у центру Златибора. Нестали су столетни борови, а на њиховом месту саграђене су луксузне виле, апартмани, хотел...

Удружење грађана "Сачувајмо златиборску шуму", које је 2012. године основано управо због заштите и спашавања тог зеленог шумовитог појаса, није успело да сачува шуму. На позив Удружења, које су формирали стари златиборски викендаши, екипа "Еко-каравана" је октобра 2012. године снимила емисију, у нади да ће шума избећи секиру. Али, авај. То се није догодило.

После три године наша еколошка екипа је снимила наставак приче са тужним крајем. Профит је надјачао екологију и заштиту зелених површина.

А све је почело 1992. године када је Предузеће Путеви-Ужице поклонило 2 хектара земљишта за изградњу златиборске цркве. Убрзо је тај простор проглашен за грађевинско земљиште како би се градио храм Преображења Господњег. После неколоко година изградње, радови су због несташице средстава стали. А то је потрајало скоро двадесет година.

Да би се радови наставили, црква је одлучила да 1 хектар првобитно поклоњеног, а сада црквеног земљишта прода како би се завршио храм, конаци и други пратећи објекти. Добијено је 19 парцела од 4 до 7 ари које су инвеститори купили и на њима убрзо сазидали луксузне грађевине са апартманима за продају.

Председник општине Чајетина Милан Стаматовић за "Еко-караван" каже да је Златибор велико градилиште и да 1 ар локације у централној зони кошта и до 30 000 евра, а квадратни метар више од 2000 евра. Златибор је и даље најатрактивније место за изградњу и улагање капитала. Где год се окренете, градилиште.

Како заштитити ову планинску лепотицу од агресивне урбанизације? Зашто то туристичко место све више личи на неко лоше урбанизовано београдско приградско насеље? Како сачувати природу, зелене златиборске падине и оно мало шуме што је остало?

Аутор емисије Драгана Васиљевић, сниматељ Слободан Грче, монтажер Милица Живојиновић, фотографије Милорад Конрад.

Еко караван Еко караван

Autor:
Драгана Васиљевић

Еколошко-документарни путопис о природи, људима, скровитим местима и заштити природних вредности Србије. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом