Траг: Заборављени на Палигорића путу

Проницљиви и предузимљиви Цинцарин, Симче Палигорић је 1905-те године прокопао пут најкраћим правцем од Рудна до Ушћа, и то уз помоћ примитивних направа које је сам конструисао а које би могле да се сврстају у претече данашњих моћних путарских машина.

Проницљиви и предузимљиви Цинцарин, Симче Палигорић је 1905-те године прокопао пут најкраћим правцем од Рудна до Ушћа, и то уз  помоћ примитивних направа које је сам конструисао а које би могле да се сврстају у претече данашњих моћних путарских машина.

Симчету Палигорићу није било до машиноградње и своје изуме није даље усавршавао већ до непрегледног шумског пространства и зараде од тога.

Ту фамилију и данас мештани често помињу јер и даље имају само тај пут у готово истоветном стању како им га је Симче  оставио. Није чудо  што ни до данашњег дана он није уписан у мапе, јер за то не испуњава критеријуме  али је чудо да је то и после 110 година Палигорића пут једина комуникација тог подручја  где су смештени  Тепеч, Слатина, Железница, Сенце, Кљуновићи  и остала села која су данас потпуно празна најпре због такве небриге државе.

Симболично, током снимања камера серијала Траг у свим селима, на целом тепечком подручју, проналази само две групе људи: једну како покушава  колико-толико да санира одроњени и излокани, пун остењака и дубоких колотрага Палигорића пут , и другу - како крчи и уредјује сеоско гробље.

Аутор  Миле Јаснић

Уредник Љубисав Алексић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом