Ризнице културног блага-Меморијална архитектура

Од почетка развоја људског друштва развијала се и архитектура. На простору наше земље присутни су бројни примерци почетка меморијалне архитектуре, попут археолошког налазишта Лепенски вир, који је био седиште једне од најважнијих и најсложенијих култура праисторије.

У овој емисији серијала Ризнице културног блага, о меморијалној архитектури говори архитекта Богдан Богдановић (1922-2010), декан београдског Архитектонског факултета, један од оснивача Међународне академије архитектуре, некадашњи градоначелник Београда и носилац бројних регионалних и европских признања. Богдановић је аутор преко 20 меморијала широм региона и аутор најзначајнијих споменика у Београду, Мостару, Јасеновцу, Гаравицама, Прилепу и Крушевцу.

„Меморијална архитектура је меморијална уметност и говори језиком лако разумљивим свим људима. Човек обраћајући се времену будућем и објашњавајући своје замисли, своју верзију свога смисла постојања, настојао је да говори трајним симболима. Сама та амбиција човекова да се обраћа људима будућности и да им са пуном искреношћу говори о себи и о својим најинтимнијим идејама чини ми се да показује општу људску веру у живот и у човека уопште", речи су Богдана Богдановића, чија дела настављају свој живот ношена његовом идејом да буду трајни симбол места и времена у којем су настали.

Уредник Миливоје Бегенишић, производња 1980. година

Коментари

Juga
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Trudnoca
Бесплатна вантелесна оплодња и у Нишу
Pun mesec
Како Месец утиче на физичко и ментално здравље
Mirjana
Преминуо Игор Холодков
Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару