Путеви римских императора: Константинова задужбина, Медијана

Трећа емисија из серијала Путеви римских императора носи назив Константинова задужбина и посвећена је античком граду Наису и Археолошком парку Медијани.

Константин Велики, на врхунцу своје моћи у 4. веку, украсио је велелепним грађевинама родни Наис. По опису историчара Приска, град опасан моћним бедемима лежао је на десној обали реке која протиче с његове јужне стране. Изван густо насељеног и урбанизованог градског језгра подизане су виле. Међу њима и Медијана. Иако археолошка истраживања трају више од једног века, много је непознаница и претпоставки о Константину Великом, Наису и Медијани.

Наратор емисије археолог др Иван Бугарски водиће нас кроз прошлост Константиновог родног Наиса (Ниша) и Медијане, археолошког локалитета смештеног недалеко од центра града. Причаће нам о цару Константину, времену у коме је владао, Миланском едикту, изгледу Наиса чији остаци леже испод Нишке тврђаве коју су Турци подигли у 18. веку, вишедеценијским археолошким истраживањима, открићу ранохришћанских некропола на територији града Ниша, али и о имању Медијана и вили са перистилом, хореуму, базиликама, посебно о лепоти подних мозаика који се простиру на површини од око 1000 метара квадратних, по чему је вила са перистилом на Медијани јединствен локалитет у нашој земљи. Као и у претходним емисијама и у овој смо тражили одговоре на нека важна питања: Да ли је Медијана царско имање? Да ли је вила са перистилом Константинова? Да ли је вила са октогоном на Нишкој тврђави део царске резиденције?

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом