Научни кафе Љубитељи екстрема

Феномен живота на Земљи за сада је јединствена појава у Универзуму. Колико год били различити, апсолутно заједничко за све облике живота на Земљи јесте да је саздан од угљеничних једињења која плутају у води.

Због саме хемијске природе ових једињења, животу се намећу и одговарајућа ограничења. Тачке кључања и мржњења воде, кисели и базни екстреми, присуство и одсуство кисеоника и други фактори чине оквир у којем се живот простирe.
Екстремофили, организми за које, пре само 50 година, нисмо могли ни да замислимо да постоје, представљају праве шампионе живота у најекстреминијим и најсуровијим условима на Земљи. Међутим, да ли само на Земљи? Или нам њихово постојање може проширити видике у све узбудљивијој науци - астробиологији и стратегијама за тражење живота на другим местима у свемиру.

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса