недеља, 12.07.2026, 18:30 -> 12:48
Извор: Редакција документарног програма
Живот у окупираном Београду (1942-1944): Холокауст, 4-7
У овој епизоди, саговорници, историчари и сведоци говоре о антисемитској пропаганди у окупираном Београду, формирању специјалних одсека полиције и Гестапоа за прогон и одвођење Јевреја на принудни рад и у логоре на Бањици, Топовским шупама и на Старом сајмишту.
Већ у првим данима окупације у Београду и у окупираној Србији, спроводе се нацистички антирасни закони, заплењује се јеврејска имовина, а Јеврејима се забрањује употреба јавног превоза и ходање тротоаром. Јевреји и Роми, који су умногоме поделили судбину са Јеврејима затвараним у логоре, служили су као резервоар талаца у спровођењу немачке казнене политике: педесет стрељаних талаца за једног немачког рањеног војника, и сто стрељаних талаца за једног немачког убијеног војника. По проценту убијених Јевреја, Холокауст у окупираној Србији био је један од највећих у Европи. Своја сећања и сазнања о Холокаусту у окупираном Београду износе: др Милан Кољанин, др Александар Стојановић, др Маја Васиљевић, Јосеф Жамбоки и Бранислава Ристовић.
Сценариста и редитељ: Ненад Милошевић
Производња: Редакција документарног програма
Коментари