уторак, 22.07.2025, 20:40 -> 12:32
Метаморфозе: Љубомир Бандовић
Посебна искреност у изразу одлика је глума Љубомира Бандовића који верује да су нам истине потребне и да је позориште место где се оне говоре. Глуму доживљава и као простор да од себе прави бољег човека. Да након толико књижевности, психологије и психолошких односа кроз које пролази градећи све те ликове сазна и много тога што о себи није знао, као и то да глума подразумева да боље упозна, прихвати и разуме људе.

Рођен је у Беранама, одрастао и школовао се у Врању. На Факултет драмских уметности, у класу Владимира Јевтовића примљен је након завршеног трећег разреда средње школе. Био је стипендиста Народног позоришта. Тренутно има статус слободног уметника.
Бандовић је у позоришту одиграо бројне улоге, али је посебна она у представи ,,Ћеиф”, где сведеним средствима, али веома упечатљиво, тумачи дубоку трагедију и патњу жртве рата и политичких конфликата и изузетно обликује лик ратног инвалида, који је и поред свега задржао ведрину духа, радозналост и самоиронију. Као Илија Чворовић у Балканском шпијуну, том симболу политичке параноје и маније гоњења, од ,,страних плаћеника и домаћих издајника”, бруси ирационални патриотизам и веру да и живот треба дати за (туђе) идеале. Као Сава оџачар у Клаустрофобичној комедији, оличење је доброте, искрености и племенитости.
Када није у позоришту на пробама, Бандовић снима нове филмске и телевизијске кадрове. Увече се посвећује својим јунацима на сценама готово свих београдских позоришта. Верује да је дисциплина пола посла и да је глума стални рад који подразумева да се собом бави 24 сата. Да његова професија није спринт већ маратон и да нема комедије без трагедије. Он је увек духовит, мудар, нежан, ведар и отворен. Колеге и публику осваја својом непосредношћу. Некако је са собом и другим људима на ти, али је са уметношћу на ви, одговорно посвећен и најмањем задатку.
Аутор и уредник емисије: Оливера Милошевић
Сниматељ: Далибор Вучковић
Монтажа: Милош Ачански
Редитељ: Милица Митровић
Производња: Редакција културног програма
Коментари