субота, 12.07.2025, 18:05 -> 08:46
Сто година балета у Народном позоришту: Мајстор и играчи, 1. емисија
У другој епизоди названој "Мајстор и мушкарци", видећете и осетити причу о Димитрију Парлићу, најзначајнијем кореографу свог времена, али и балетском играчу врхунског квалитета који је, заправо, начинио идентитет београдске игре аутентичним и јединственим.

У овом разматрању историје игре код нас, примећујемо и одлазак руских уметника, који су поставили и усмерили развој балета у нашим крајевима. Чак бисмо ову епизоду могли да назовемо Руси одлазе. Но, стицајем историјских околности, створили су се услови и простор за развитак наше, југословенске, београдске аутентичне креације, продор јединстваног талента, у обличју Мите Парлића.
Са Маријом Јанковић-Шеховић, путоваћемо бајковитим простором игре и Парлићевих мајсторија, а својим искуством и знањем помоћи ће нам Константин Тешеа, један од изванредних уметника нашег балета. Централна тема биће прича о мушкарцима у балету, често овлаш интерпретирана, помало скрајнута и споредна. Но, оба Константина, у овој епизоди Тешеа, а касније Костјуков, помоћи ће нам да боље разумемо овај феномен..
Серију режира Борис Миљковић са својим младим сарадницима, директорима фотографије Младеном Теофиловићем и Кишом Радић и мотажерком Зое Ерден. Прдуценткиња је Мирјана Жарковић.
Забавите се, уживајте и научите понешто!
Производња: Редакција културног програма
Коментари