Савремени светски писци: Петер Хандке

Због чега мисли да је време у коме живимо време неосвешћених маса? Колико је актуелна Шекспирова мисао да је ,,пакао празан а да су сви ђаволи овде“? Како у његовом писању унутрашњи свет постаје спољашњи свет и обрнуто, само су неке од тема о којима говори аустријски писац Петер Хандке у ексклузивном разговору са Недом Валчић Лазовић, у својој кући у Шавилу крај Париза, само неколико дана после уручења Нобелове награде за књижевност у децембру 2019.

Савремени светски писци: Петер Хандке Савремени светски писци: Петер Хандке

Рођен 1942. у Грифену у Аустрији, Петер Хандке је у Грацу студирао права, а у књижевни свет улетео је попут метеора. Са двадесет четири године објавио је свој први роман Стршљени, написао комад Псовање публике, а затим и Каспара. Са тридесет година иза себе има романе Голманов страх од пенала, Кратко писмо за дуго растајање и Ужас празнине, неколико великих драма и збирки поезије, као и три филма опус који му је већ тада доноси статус једног од најбољих и најсамосвојнијих европских аутора.

Крајем осамдесетих био је један од ретких, ако не и једини европски интелектуалац који је устао против разбијања Југославије. О Југославији и о Србији написао је бројне књиге и путописне есеје, укључујући и Зимско путовање до река Дунава, Саве, Мораве и Дрине или Правда за Србију, због које ће 1996. у западним медијима бити покренута права хајка на писца, чији ехо одјекује до данас. Југословенским темама бавио се, између осталих, и у делима Понављање, Моја година у Ничијој ували, Питајући у сузама о бомбардовању СР Југославије, Вожња чуном или Комад за филм о рату из 1999, Моравска ноћ... Опус Петера Хандкеа има више од деведесет наслова позоришних комада, романа, есеја, поезије, филмова... За своју књижевност добио је све награде које један писац може да добијесве до оне највеће, Нобелове награде, која му је додељена неколико дана након његовог 77. рођендана, 10. децембра 2019. године.

 

Уредник и аутор Неда Валчић Лазовић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом