четвртак, 15.05.2025, 17:05 -> 12:35
Савремени светски писци: Петер Хандке
Због чега мисли да је време у коме живимо време неосвешћених маса? Колико је актуелна Шекспирова мисао да је ,,пакао празан а да су сви ђаволи овде“? Како у његовом писању унутрашњи свет постаје спољашњи свет и обрнуто, само су неке од тема о којима говори аустријски писац Петер Хандке у ексклузивном разговору са Недом Валчић Лазовић, у својој кући у Шавилу крај Париза, само неколико дана после уручења Нобелове награде за књижевност у децембру 2019.

Рођен 1942. у Грифену у Аустрији, Петер Хандке је у Грацу студирао права, а у књижевни свет улетео је попут метеора. Са двадесет четири године објавио је свој први роман Стршљени, написао комад Псовање публике, а затим и Каспара. Са тридесет година иза себе има романе Голманов страх од пенала, Кратко писмо за дуго растајање и Ужас празнине, неколико великих драма и збирки поезије, као и три филма – опус који му је већ тада доноси статус једног од најбољих и најсамосвојнијих европских аутора.
Крајем осамдесетих био је један од ретких, ако не и једини европски интелектуалац који је устао против разбијања Југославије. О Југославији и о Србији написао је бројне књиге и путописне есеје, укључујући и Зимско путовање до река Дунава, Саве, Мораве и Дрине или Правда за Србију, због које ће 1996. у западним медијима бити покренута права хајка на писца, чији ехо одјекује до данас. Југословенским темама бавио се, између осталих, и у делима Понављање, Моја година у Ничијој ували, Питајући у сузама о бомбардовању СР Југославије, Вожња чуном или Комад за филм о рату из 1999, Моравска ноћ... Опус Петера Хандкеа има више од деведесет наслова – позоришних комада, романа, есеја, поезије, филмова... За своју књижевност добио је све награде које један писац може да добије – све до оне највеће, Нобелове награде, која му је додељена неколико дана након његовог 77. рођендана, 10. децембра 2019. године.
Уредник и аутор Неда Валчић Лазовић
Коментари