Институције Србије у Великом рату: Пут Војног архива Србије, 1-7

"Рад наш, труд наш цениће доцнија поколења, по резултатима које смо постигли, и по историјским подацима, које им ми, као активни савременици, оставили будемо." Овако је Јован Драгашевић, официр, професор на Великој школи, научник, родоначелник српске институционализоване архивистике, још у 19. веку завршавао обраћање Министру војном Краљевине Србије, с молбом о оснивању Историјског одељења при Министарству војном. Била је то претеча институционализоване архивистике у Србији и Војног архива Србије.

Институције Србије у Великом рату: Пут Војног архива Србије, 1-7 Институције Србије у Великом рату: Пут Војног архива Србије, 1-7

Захваљујући тој иницијативи подигнута је и свест о важности прикупљања и чувања архивске грађе, па тако касније и архивске грађе која се односи на Први светски рат.

Репортаже о путу војног архива Србије у Великом рату настале су после вишемесечног истраживачког рада и откривају до сада мало познату, у деловима, чак и потпуно непознату област функционисања ове значајне државне институције.

У оквиру серијала реализоване су и емисије о Влади и Врховној команди, Пошти Србије, српској железници и Народној банци Србије – укупно 7 емисија које говоре о функционисању важних државних институција Србије у најтежем периоду њене новије историје.

 

У две епизоде о путу Војног архива у Првом светском рату, гледаоци ће моћи да прате драматичан пут драгоцене архивске грађе од самог почетка Великог рата, пут повлачења и страдања, период изгнанства из отаџбине, све до њеног повратка у ослобођену Србију 1918. године. Репортаже ће открити до сада непознате чињенице, документа, записе о односу између државе и српске војске према архивској грађи, која ће доцнијим поколењима сведочити о времену највећег страдања у досадашњој српској историји, које су још савременици назвали ,,Голготом Србије”.

 

Поред стручних сарадника, овим документарно-играним репортажама учествују глумци: Небојша Дугалић, Катарина Арсић и други. Уредник и сценариста је Милица Бајић Ђого. Продуцент серије је Милорад Конрад, директор фотографије Васко Васовић, игране сцене снимио је Милан Станић, монтажер Обрад Поповић. Режија Лела Јанић и Милица Бајић Ђого.

 

Производња: Редакција образовног програма

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом