Оне су померале границе: У шетњи са грофицом, 6-6

Била је ,,le femme du jour” европских насловних страна, француска грофица и пријатељица Жозефине Бекер, великог тенора Батистинија, али и страсна љубав једног нобеловца и прикривена жеља сликарског аскете. Mеђутим, оно што би прво требало да знамо о њој јесте да је била и остала наша прва школована вајарка – Вукосава Вука Велимировић.

Оне су померале границе: У шетњи са грофицом, 6-6 Оне су померале границе: У шетњи са грофицом, 6-6

Код нас то готово да није, нажалост, нигде записано. Тим је поразнија чињеница ако се зна да је о тој жени и уметници толико тога написано и у нашој и у светској штампи, јер је у Европи излагала највише од свих наших уметника до касних тридесетих година прошлог века.

Иако у Зборнику Народног музеја постоји списак њених скулптура – документовано је 147 – и готово је од самог почетка члан УЛУС-а, ње нема на списку вајара у прегледу Музеја савремене уметности за период од 1870. до 1950, када је била и најприсутнија на уметничкој сцени. Зато је има у прегледима значајних вајарки тог периода и у Француској и у Енглеској.

Емисијом ,,У шетњи са грофицом” одлучили смо да урадимо оно што је Вука Велимировић и радила целог живота – да померимо и избришемо границе које нас држе у незнању.

Уредница и ауторка: Оливера Панчић.

Производња: Редакција документарног програма

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом