Савремeно тумачење српске историје: Ка независности Србије, 2. део

Поводом сто педесет година од предаје кључева градова кнезу Михаилу Обреновићу априла 1867, данас се поставља питање улоге и домета његове политике у српској савременој историји. Да ли је кнез Михаило био један од највећих владара које је Србија имала? Због чега је он и данас симбол модерне Србије, иако је у своје време важио за аутократу? Да ли знамо да је истовремено био и велики националиста и заговорник југословенске идеје? Како се односимо према начелу којим се руководио у политици: Закон је највиша воља у Србији, и према чињеници да је по ступању на престо донео Акт о помирењу политичких противника?

Да ли знамо да је први организовао народну војску, а уставним законима о Народној скупштини и Државном савету - Србији за непуних осам година, колико је био на њеном челу, отворио пут ка независности и демократији? Да је за његове власти Лицеј прерастао у Велику школу, на којој је тада основан Технички факултет и започет први урбанистички премер града Београда? Да је донео Пропис о држању јавне лицитације за подизање нових грађевина и оправку старих и да је формирањем Одбора положио камен-темељац Народном позоришту и донео Закон о типском зидању цркава, баш као и Уредбу о једнообразном изгледу механа? И да је симболична предаја кључева, априла 1867, из руку последњег београдског мухафиса, утрла пут обнови српске државности?

У емисији учествују: историчари, академик Василије Крестић, др Бојана Миљковић Катић, др Јелена Пауновић Штерменски, правник др Драгољуб Поповић и историчар уметности др Ненад Макуљевић.

Кроз емисију води глумац Михаило Лађевац.

Уредник и сценариста је Невена Тодоровић

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије