Уметност Немачке: Подељена земља, 1-3

За песника Фридриха Шилера, Немачка није била земља. Била је знак питања.

То је зато што у својој историји углавном није била јединствена држава, већ скуп различитих делова. Пре је реч о процесу, него о нацији. Немачка је столећима била производ ума, креација писаца, сликара, визионара.

Различити корени немачке културе откривају јединствену мешавину страсти и прецизности, брижљиве умешности и импулсивног геста, љубави према природи и
љубави према машини, потребе за бегом и жељом за контролом.

Најбољи начин да се истражи сложеност немачког карактера јесте прича о немачкој уметности. То је повест запањујућих крајности. Од злодуха и демона немачког средњег века, до најлепших скулптура икад извајаних. Од блиставих пејзажа Каспара Давида Фридриха, до агресивних симбола пруске моћи и понора Трећег рајха, где је уметност извитоперена у оруђе страха. То је неретко мрачна прича. Али на крају са надом, човечношћу и обновом.

Реприза, 27. октобар у 08:07 и 16:05

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом