Историја науке: Коста Стојановић

Коста Стојановић 1867-1921, математичар, државник, утемељивач математичке економије, претеча кибернетике, визионар, преводилац, песник.

Самосвојни и одважни мислилац, остварио је изузетну синтезу различитих наука и друштвени живот тумачио математичким законитостима.

У књизи Тумачење физичких и социјалних појава, опсежно је разрадио замисао да се помоћу термодинамичких категорија може управљати друштвеним токовима. Идеја о таквој целовитости, касније је постала позната као кибернетика.

Дошао је, да као свештеник науке, у овом храму, проповеда велике истине које се дотле нису чуле. Математичка физика бави се мртвом природом, али је њега интересовао цео свет, њега је интересовао живот. Зато је катедра била уска за његов рад. Стојановића је занимао друштвени живот - та жива машина са милионима точкова, коју је звао друштво, и на којој је применио законе термодинамике. Тако је сазидао први мост између теоријске физике и социјалних појава. Својим положајем и искуством био је најпозванији, у целом научном свету, да великим искуствима Првог светског рата да облик математичких закона. Милутин Миланковић.

Ову епизоду из серијала Историја науке реализовали су: уредник и сценариста Борислава Николић, стручни консултант који је уједно и оживео лик овог научника проф. др Александар Петровић, сниматељ Драгослав Бојковић, костимограф Биљана Михаиловић, сценограф Мирјана Андрејевић, организатор Милка Јовановић, монтажер Ђорђе Анђелковић, редитељ Иван Милановић.

Реприза, 22. октобар у 04:19 и 12:19

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом