Читај ми!

Хроника нашег позоришта: Театрологике 1 и 2, Оливере Милошевић

Театрологике 1 и 2, новинара, уредника и театролога, Оливере Милошевић, промовисане су у РТС Клубу. О књизи су говорили др Мирослав Мики Радоњић,директор Стеријиног позорја, уредник издања, Ивица Буљан, редитељ и директор драме Хрватског народног казалишта Загреб, др Иван Меденица, професор Факултета драмских уметности у Београду, позоришни критичар, селектор и уметнички директор Битефа и ауторка.

Књиге су истоимени запис телевизијске серије интервјуа које је ауторка урадила са најзначајнијим позоришним протагонистома, глумцима, писцима, редитељима, театролозима са простора некадашње Југославије. 

Књиге, као и серијал, разматрају идеје и праксе значајнијих позоришних уметника који стварају у региону. Свако поглавље је посвећено једном од уметника и представља приницпе рада, начин размишљања и креативне процесе сваког од  њих. То су вансеријски уметници, са великим и значајним делима и признањима не само у срединама у којима стварају, већ много шире, у европским и светским оквирима. Идеја је да ове књиге буду огледало савремене позоришне уметности и друштвених околности у региону.

Иако реч театрологике не постоји, серијал који носи овај назив увео је тај појам не само у позоришни живот и круг, већ и у културу уопште. Један од разлога што су се театрологике преселиле и међу корице књига, јесте што је телевизија, као и позориште, ефемерна.
„Моја идеја била је да у првој књизи представим уметнике из генерације која је стасавала деведесетих, у времену када је било тешко и живети, а камоли бавити се уметношћу, али сви они су донели нешто ново у нашу позоришну уметност. Разговарали смо о свему, о том времену када су стварали своје позориште, о њиховим поетикама, етикама" - истакла је Оливера Милошевић.

Представљени позоришни ствараоци критички се односе према свему што угрожава људска права и достојанство.
„Чин одабира није само питање престижа, него пре свега ауторкин дубоки поглед у ситуацију у театрима на подручју некадашње Југославије. Због оваквих књига присутни смо у ширем простору и као мислећи људи и људи који својом уметношћу покушавају бар на кратко у својим могућностима да промене стварност у којој живе." - објаснио је Ивица Буљан,  редитељ и директор драме Хрватског народног казалишта из Загреба.  

Др Мирослав Мики Радоњић, директор Стеријиног позорја, уредник издања, за ауторку каже да је хроничар нашег позоришта и да њени разговори са уметницима подсећају на „школу" Феликса Пашића.

„Врло лако смо се договорили и реализовали идеју да објавимо Театрологике. Будући да људи гледају Татрологике на телевизији, преовладава визулена сензација, те понекад мало пренебрегнемо шта ти људи говоре. Мислим да је важно да у ове две књиге сазнамо шта велики драмски уметници са ових простора, а и мало шире, говоре не само о позоришној умености и култури, него уопште, о друштву, историји и неким актуелним дешавањима код нас, а све кроз интимну визуру. Мислим да је Оливера Милошевић сјајно водила те емисије, а ова књига само то потврђује." - закључио је Радоњић.

По речима рецензента, Бојана Муњина, Театрологике Оливере Милошевић, су не само прворазредни путоказ према врхунцима ове уметности него и неизбрисив траг културне архиве савременог позоришта овог поднебља.

О ауторки

Оливера Милошевић је новинарка и театролошкиња, одговорна уредница Редакције за културу и уметност Културно-уметничког програма РТС-а.Дипломирала је новинарство на Факултету политичких наука у Београду и била на постдипломским студијама социологије културе и позоришта.
Новинарску каријеру започела је 1988. у Београдском програму РТС-а. Позориште је област коју прати од почетка каријере. Од 2000. је одговорна уредница у Редакцији за културу Београдског и Јутарњег програма РТС. Од 2001. је уредница у Редакцији за културу и уметност РТС-а. Пуних 15 година била је ауторка, уредница и водитељка ТВ емисије Беокулт и ауторка рубрика о позоришту у овој емисији.
Ауторка је, уредница и водитељка Хроника Битефа и бројних емисија из серијала ТВ Фељтон - у којима представља рад значајних позоришних стваралаца. Од оснивања је један од аутора и уредника емисије Културни дневник. Од 1993. је члан редакције позоришних новина Лудус који објављује Савез драмских уметника Србије. Ауторске текстове и интервјуе у области позоришта објављује у новинама, часописима и недељницима: Лудус, Сцена, Театрон, НИН,  Преступ, Европа, Недељник, ТФТ.
Ауторка је серијала Театрологике који је посвећен истакнутим позоришним уметницима из региона, као и актуелног РТС серијала Метаморфозе о изузетним домаћим позоришним уметницима. Ауторка је монографије Никита Миливојевић: Ја овде силазим и књига Театрологике 1 и 2.

субота, 14. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње