Читај ми!

Дани европске баштине у РТС клубу

Дани европске баштине одржавају се у Београду у континуитету од 2002-2022. године, као део велике манифестације Савета Европе и Европске комисије, којом се кроз бројне и разноврсне програме, бесплатне за посетиоце, популарише наше наслеђе, које је део баштине европских народа. Радио-телевизија Србије, Редакција за историографију, у манифестацију Дани европске баштине, креативно и програмски, укључила се 2009. године. Прошле године, изузетно је био посећен „Трезоров биоскоп“ у РТС клубу, где су посетиоци имали прилику да чују од актера занимљивости са Прве Конференције Несврстаних, одржане у Београду, 1961.године. РТС клуб укључио се и ове године, у двадесето издање манифестације Дани европске баштине.

Монографија и мини изложба „Фотографске експресије", Бранислава Стругара, биће представљене, у уторак, 11. октобра 2022, у 18. 00 часова, у РТС клубу, Хиландарска (зграда Радио Београда, улаз из Светогорске улице).

О књизи ће говорити: Станко Црнобрња, Петар Пеца Поповић, Мирко Магарашевић и аутор. У музичком делу програма ће наступити Ана Стругар са пратњом.

Бранислав Стругар рођен је у Београду 1949. године. Фотографијом се бави од 1968. године. Као члан фото-клуба „Електромашинац" од 1970. до 1979. године учествовао је на 107 изложби и на њима освојио око 40 награда и диплома. Има звање Мајстор фотографије ФСЈ.Више од две деценије био је запослен као фоторепортер у Информативном програму ТВ Београд, где је пратио већину значајнијих политичких догађаја и државних посета. Члан је Савеза новинара Србије, а 1990. године примљен је у Удружење ликовних уметника примењених уметности и дизајнера Србије (УЛУПУДС). Године 2002. додељено му је звање Истакнутог метника фотографије УЛУПУДС-а, а 2008. године добио је НАГРАДУ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО „за целокупно стваралаштво и допринос развоју примењених уметности и дизајна". Монографија је обједила пола века његовог рада.

Књига Здравка Маљковића „Школа звука Радио-телевизије Србије", у издању РТС Издаваштва, ће бити представљена у среду, 12. октобра 2022, у 14 часова.

На промоцији ће говорити: проф. др Александра Паладин, професор Велибор Хајдуковић, Драган Инђић и аутор. Модератор: Ранко Стојиловић.

Музички програм: Соња Калајић (тестера и виолина) и Дражен Тиквеша (кларинет).

Иновативна, модерна, занимљива, али и провокативна књига „Школа звука Радио-телевизије Србије" отвара нове погледе на звук, али и на занимања код којих је он кључно изражајно средство. Први део, „Поглед на историју и теорију", на једном месту, хронолошки, сублимира слику развоја медија на нашем простору, дефинише основне елементе звука у медијима и сагледава њихову примену у аудио и аудио-визуелним делима. Други, „Разговори", обликују 46 интервјуа, по принципу „један аутор - једно занимање". Трећи, „Уместо речи аутора" јесте интервју са аутором, неуобичајени али ефектан завршетак, у којем објашњава зашто РТС препознаје као специфичан образовни систем.

У сусрет обележавању јубилеја 150 година од рођења Надежде Петровић (1873-2023), биће промовисана публикација „Породица Надежде Петровић кроз 19. век", у четвртак, 13. октобра 2022, у 12 часова.

О књизи ће говорити: Драгана Божовић, ауторка - историчарка уметности, кустоскиња у Уметничкој галерији „Надежда Петровић" у Чачку и проф. др Драган Булатовић, рецензент књиге - историчар уметности, професор Филозофског факултета у Београду на Групи за историју уметности (данас у пензији).

Публикација представља стручно штиво уобличено као историјски преглед са акцентом на културу и уметност, настало после вишегодишњег истраживања. Хронолошки прати три генерације породице наше славне сликарке Надежде Петровић кроз професионални, приватни и јавни живот. Доказује да је Надеждина породица (Петровићи са очеве и Зорићи са мајчине стране) несумњиво припадала даровитим породицама које су током 19. века допринеле формирању српске интелектуалне елите. Књига садржи низ издвојених достигнућа, пионирских подухвата и професионалног напредовања чланова породице, али и занимљивих прича, описаних лепих тренутака и тешких животних судбина. Ставља у фокус многе мање познате чињенице из живота чланова Надеждине породице и презентује низ нових података. Књига је проглашена за најбољу публикацију објављену у Чачку 2020. године. Такође, сврстана је међу 5 најбољих публикација за 2020. годину у избору Националног комитета ИКОМ Србија.

Улаз на све програме је слободан.

петак, 06. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње