среда, 21.05.2025, 15:40 -> 16:34
Извор: Диана Ђурић, Варош РТВ
Хуманитарни концерт у Српском Ковину - подршка обнови најстарије српске светиње у Мађарској
Под сводовима древног манастира Успења Пресвете Богородице у Српском Ковину (Ráckeve), на Чепелској ади, недалеко од Будимпеште, одржан је хуманитарни концерт црквеног хора „Агнија“ из Батајнице, у циљу подршке обнови ове вишевековне светиње. Организатор вечери био је архимандрит Методије, игуман манастира, који је у уводном обраћању истакао значај духовног сабрања и обнове храма.
„Вечерас смо се сабрали под сводовима овог дивног храма поводом хуманитарног концерта за обнову нашег манастира, као и што сами можете да видите потребна му је обнова у свим сегментима, али је најзначајније то, да је почела духовна обнова, а верујемо да након духовне уследиће и материјална обнова,“ поручио је отац Методије.
Саборни догађај окупио свештенике - архијерејског намесника будимског Зорана Остојић, протојереја Радована Савића пароха овранског, протојереја, протојереја Драка Кончаревића из Епархије сремске и ђакона Андраша Шољама. Дођају је присуствовао и градоначелник овог града Тибор Деак, председница српске самоуправе у Ковину Милка Иванов, бројни верници, гости и пријатељи светиње, који су уживали у извођењу духовне музике хора „Агнија“, који делује при храму Светог Јована Шангајског у Батајници. Под диригентском палицом Драгане Кончаревић, хор је извео репертоар који је дубоко дотакао срца присутних.
Игуман Методије подсетио је и на историјски значај манастира:
„Овај манастир представља сведочанство вековне историје и духовности српског народа у средњој Европи, основан још у 12. веку, током периода када су Срби, вођени вером и политичким околностима, мигрирали на север. Његова историја уско је повезана са доласком Срба у Панонску низију и њиховим трудом да очувају православну веру и традицију на овим просторима. Према сачуваном предању, овај манастир представља средњовековну тековину и као оснивач манастира помиње се краљица Јелена Вукановић, ћерка рашког жупана Уроша I и супруга владара Беле II Слепог. У време кад је манастир настао, Угарском је владала Јелена уместо свог малолетног сина Гезе II ", рекао је игуман Методије и у свом говору указао и на значај чудотворне иконе Пресвете Богородице, као и светиња које се чувају у манастиру .
„Највећа светиња овог манастира је чудотоворна икона Пресвете Богордице (Ковинска Богородица) из 17. века, која је током векова пружала бројна исцелења свима који су тражили помоћ. Ова икона се у српским списима спомиње као „најпоштованија икона“ код Срба у Мађарској. Њен празник ако Бог да прославићемо идуће недеље 25. маја. У манастиру се налазе и делови моштију светитеља веома значајних за наш народ, од који су и делови моштију Светог Аве Јустина Ћелијског, св. краља Милутина, Св. Василија острошког и других светитеља.“
Хор „Агнија“, како је нагласио игуман, већ низ година својим појањем краси богослужења у храму Св. Јована Шангајског у београдском насељу Батајница.
„Својом духовном песмом, хор „Агнија“ није само улепшао богослужења у својој парохији, већ је својим гласовима обасјао и бројне манастире и храмове широм Србије, Црне Горе, Хрватске а данас и овде код нас у Мађарској. Вођен идејом љубави, милосрђа и слоге, хор „Агнија“ приређивао је добротворне концерте, и овај вечерас један је од њих“, рекао је игуман.
Архимандрит Методије се захвалио свима који су помогли да се овај концерт реализује и свима онима који ће својим прилогом помоћи да ова светиња поново засија пуним сјајем.
На изласку из храма постављена је кутија за добровољне прилоге, а сав прикупљени новац биће намењен обнови крова, фрескописа и других оштећених делова манастирског комплекса.
Српски Ковин поново постаје место живе духовности, саборности и љубави, какво је вековима био. Доласком архимандрита Методија и његовим преданим залагањем, буди се нада не само у духовну, већ и у материјалну обнову манастира, како би древна светлост ове светиње поново засијала пуним сјајем.
Коментари