уторак, 02.05.2023, 20:02 -> 20:30
КСД "Бамби" из Беча окупио малишане из целе Европе
Фестивал "Ми смо деца весела", јубиларни, десети по реду, који је одржан у организацији КСД "Бамби" из Беча, окупио је ове године око 430 деце из културно-уметничких друштава из Аустрије, Србије и других европских држава.
Манифестација је трајала 3 дана и била је намењена деци узраста од 4 до 16 година. У оквиру фестивала, малишани су могли да науче много тога новог о својој традицији, традиционалним инструментима, певању и игри на едукативним радионицама.
Учествовали су у културно-уметничком програму, забављали се и учили на радионицама у природи, али се и међусобно упознавали, дружили и провели време са својим вршњацима.
С обзиром на то да манифестација већ има традицију од 10 година, активно се ради на томе да постане међународна, и да учешће у њој узме што више друштава из Србије, Аустрије и Европе.
„Овакви фестивали су одлична прилика да деца уче о својој традицији, култури и језику, али и одлична прилика да се лепо проведу, упознају са другом децом и још боље повежу. Обавеза нас старијих је да српску традицију, културу и језик пренесмо на млађе генерације, што смо својим ангажманом активно и радили током сва три дана колико је фестивал и трајао. Осим тога, спојили смо лепо и корисно, па смо 1. маја, након карневалске шетње поводом Међународног празника рада, направили заједничко дружење за децу и родитеље и одлично се провели", наводи Александар Станковић, председник Културно-спортског друштва "Бамби" из Беча.
"Овај фестивал је, мени лично, најдража и најважнија наша манифестација јер је едукативно-забавног карактера, а у себи, заправо, садржи четири веома важна сегмента за развој деце, а то су: Едукација, Презентација, Анимација у природи и Забава/дружење. Кроз разне радионице до новог знања. Преко презентације културе, традиције, игре, песме и ношње пред препуном салом, до новог искуства. Преко анимације у природи до нових вештина и већег контакта са природом. Преко забаве и дружења до нових нераскидивих пријатељстава. На крају, како је деци било на фестивалу може се описати једном, а најчешћом, њиховом реченицом: "Хоћемо још!"", каже Александар Пантић, уметнички руководилац КСД "Бамби".
Фестивал је било и хуманитарног карактера, а ове године су прикупљана средства за војнике са Кошара којима је помоћ преко потребна. Фестивал "Ми смо деца весела" одржао се под покровитељством општине Отакринг и града Беча.
О КСД "Бамби"
Културно - спортско друштво „Бамби" је основано 1973. године са циљем развоја и очувања културне и фолклорне баштине Срба у Аустрији и ове године обележава 50 година постојања. Друштво окупља више од 600 чланова груписаних у неколико секција као што су: фолклорна, фудбалска, риболовачка и музичка.
Најмасовнија је фолклорна секција, подељена у шест узрасних категорија, од најмлађег до ветеранског састава. Културно-спортско друштво „Бамби" је добитник и бројних признања и победник на многобројним фестивалима широм Европе, као и радо виђен гост на приредбама других културно-уметничких друштава како у Аустрији тако и у иностранству.
Коментари