"Адлигату" део библиотеке Милорада Панића Сурепа

Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“, у оквиру ког су отворени Музеј српске књижевности и Музеј књиге и путовања, добио je на поклон део библиотеке Милорада Панића Сурепа од његове снаје, Мирјане Панић.

Удружење Адлигат бори се за очување што већег броја библиотека угледних људи српског народа, у које су често укључена архивска грађа и предмети. Чланови Сурепове породице, дирнути бригом оснивача и представника Адлигата, током примопредаје и подсећања на Сурпеов живот и дело, заплакали су. Примопредаји је присуствовао Виктор Лазић, председник удружења.

Данас је Суреп скоро заборављен, иако вредно књижевно дело и непроцењиви допринос култури, уметности и науци, а посебно откривању и очувању свеколике српске културно-историјске баштине, сврставају Панића Сурепа међу најзначајније националне прегаоце.

Милорад Панић Суреп био је песник, антологичар и новинар, уредник Танјуга, скоро целу деценију министар културе Републике Србије. Писао је за Политику, био је први секретар Удружења књижевника Србије и оснивач Завода за заштиту и научно проучавање споменика културе Србије. Био је један од иницијатора оснивања данашњег Музејa савремене уметности и један од најбољих управника Народне библиотеке Србије.

Захваљујући његовом залагању основани су Археографско одељење и конзерваторска лабораторија Народне библиотеке Србије, а круна његовог прегалаштва је подизање нове зграде националне библиотеке. Суреп је још 1954. године, приликом прославе стопедесете годишњице Првог српског устанка лично дао предлог да се као спомен на Устанак подигне нова зграда за Народну библиотеке и уложио огроман напор да се његов предлог и реализује. Зато данас сви библиотекари и сви књигољубци који походе овај храм књиге треба да се са пијететом сете Милорада Панића-Сурепа и одају му заслужену пошту.

Објавио је више збирки песама, антологија, летописа, есеја и полемика из историје уметности и историје културе.

Добитник је Октобарске награде града Београда и Вукове награде.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 24. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом