Дашак духа детињства

И ове године, широм планете, славио се 10. јули, дан када је пре 161 годину рођен Никола Тесла. У Београду, Теслин рођендан прослављен је у Руском дому. У Москви и другим већим градовима у Русији, такође се држе курсеви и предавања за ђаке, родитеље и студенте, о значају и утицају Теслиног детињства и одгоја на његов генијални ум.

Крај Теслине родне куће у Смиљану протицао је поточић. Као сасвим мали, Никола би бацио гранчицу у њега, гледајући како је снага воде носи.

Када му је било пет година, успео је да из обичног комада дрвета грубо истеше један котур и кроз точак провуче дрвце у облику вретена и то би поставио у воду у поточић на два рачваста кочића. Када је водена струја поточића почела да покреће точак, радости малог Тесле није било краја.

Овај експеримент он је касније понављао безброј пута и сатима би посматрао свој изум.
Тих првих дана свог живота Теслу су занимале природне појаве, те силе природе које покрећу његове играчке. Та прва запажања сигурно су била драгоцена искуства за будућег великог научника.

Од раног детињства Тесла је волео јуначке народне песме и молио мајку Ђуку да му казује те стихове. Многе од њих, пре посласка у школу, мали Никола научио је напамет. Одушевљавао се јунаштвом Милоша Обилића, Љутице Богдана и Марка Краљевића, па је себи од неког штапа издељао сабљу и махао њоме кукуриштем и по осталим усевима и у башти коју је брижно неговала мајка Ђука. Остављао би тако праву пустош иза себе. Када би га мајка због те штете грдила, Никола се правдао да је својом сабљом у руци скидао окупаторске "турске главе".

Тај осећај за правду Тесла је наследио од оца проте Милутина, који се, у тадашњим часописима, као аутор многих текстова из Лике, потписивао као Правдицев.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. април 2026.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом