Петар Остоић награђен значајним мађарским признањем

Поводом 77 година од оснивања XIII кварта Будимпеште, у колосеуму "Радноти Миклош" одржана је свечаност на којој су додељена признања неколицини појединаца који су допринели просперитету тог дела града. Међу њима је био и донедавни председник квартовске Српске самоураве Петар Остоић.

Свечаност на којој су додељене награде самоуправе овог дела мађарске престонице, отворио је начелник кварта др Јожеф Тот, који је говорио о развоју кварта у последњих 25 година.

Међу заслужне грађане 13. кварта уврштен је и Петар Остоић, истакнути члан српске заједнице у Мађарској, доскорашњи председник Српске самоуправе 13. кварта и оснивач "округлог стола" свих 11 народности које живе у овом кварту. За ову функцију био је предложен од људи са којима је радио и који су уочили његову жељу и способност да организује друштвени живот народности и да се бори за очување језика, културе и образовања.

Настојећи да свим народностима у 13. кварту омогући неговање етничке препознатљивости и поштовање од стране већинског окружења, Остоић је умногоме допринео да се у кварту, у којем живи 120.000 људи, Срби представе као народност, да бројним приликама покажу своју културу, да оснују своје установе и фондације.

Остоић каже да је било и много тешких тренутака, да је требало усагласити ставове са представницима других народности, бити доследан, придобити поверење и борити се за права свих народности, без разлике. То је, и поред свега, успешно чинио, остваривши одличан контакт са начелником кварта, па је тако и српским установама обезбеђивао значајну материјалну помоћ.

У Српској самоуправи 13. кварта одржаване су многе манифестације, књижевне вечери, врло често на оба језика, тако да су Срби стекли много пријатеља међу Мађарима, који су постали поклоници наше културе, обичаја и били активни учесници на овим манифестацијама.

"Није ми жао што сам напустио досадашњу функцију. Драго ми је што млађи преузимају "штафету" и надам се да ће наставити путем који смо утабали. Спреман сам увек да дам понеки савет, ако затреба", рекао је Пера Остоић благим тоном, али са много ентузијазма у гласу и с погледом који и даље зрачи оптимизмом и добрим намерама.

"Ипак, признајем, да ми помало недостају свакодневне обавезе и темпо који сам имао, али у Чипу живимо на породичном имању, имамо доста велику окућницу и много воћака, тако да је лепо гледати кад нешто напредује. Свакако ћу понекад свраћати у Самоуправу XIII кварта да посетим пријатеље. Веома сам био поносан што је на манифестацији Дан мањина у нашем кварту, 31. маја ове године све било организовано на веома озбиљан и културан начин. Ја сам сада био само гост, а припредба је одлично организована. Наш квартовски начелник, господин Тот, посетио је наш штанд и задржао се у разговору са свима нама. Јасно сам видео да нема застоја и да се веома добре пословне и да пријатељске везе настављају", додаје Остоић, који је и у 79. години живота сасвим виталан и спреман за неко ново задужење.

Покушавајући да се присети многих акција и догађаја у свом двадесетогодишњем раду у тој самоуправи, Пера Остојић истиче саме почетке, 1994. године, и основање Српске самоуправе, напомињући да се пре тога српска реч готово и није чула.

"Желели смо да наше сународнике упознамо ко смо ми Срби, колико смо образовани и чиме се све бавимо. У исто време, били смо присутни и на свим другим манифестацијама у нашем кварту и развијали пријатељке односе са представницима других мањина и "велике" самоуправе. Могу рећи да се сада, након толико заједничких година, љубимо три пута када се видимо", у шали истиче господин Остоић и каже да је чак и финансијска контрола која је повремено долазила, одлазила тражећи рецепт за кољиво или неки други српски специјалитет.

Овај наш вредни суграђанин, који је све време имао и свакодневни посао директора словеначког Тама, а у свом професионалном веку у три мандата био трговински представник при амбасади Мађарске у Београду и једном на Далеком истоку, учинио је много и да једанаест народности у XIII кварту добије свој заједнички Дом мањина.

"Испоставило се да је та зграда у Увезет улици (Övezet utca) била празна, па сам предложио да се ту сви сместимо, што је и усвојено. Сада је то потпуно опремљена и веома комфорна заграда у којој је лакше радити када су све мањине на окупу. Такође, увек сам наглашавао да се све мањине морају држати заједно и тако наступати, па је тако и настао наш "округли сто". У Дому нањина постоји и лепа сала за културне догађаје и ту смо много тога организовали. Самоуправа XIII кварта помагала је све наше институције и фондације, црквене и културне приредбе, као и издавачку делатност. Увек смо са великом пажњом планирали буџет, имајући у виду све потребе, а били смо веома активни и када је конкурисање у питању", каже Остоић.

У периоду од 1994. до 2005. године, Срби у Чипу су вредно радили на обнови цркве, парохијског дома, гробља и постављању спомен обележја, а ту је велику подршку и помоћ пружила управо Самоуправа XIII кварта на челу са Пером Остоићем, који је дуго година био и председник Црквеног одбора у Чипу.

"Сваке недеље идем на богослужење. У Чипу живе припадници три веорисповести - католици, реформати и ми православци, и ја сам желео и настојао да учиним све што могу да ми очувамо нашу веру. Наша црква у Чипу је током ове реконструкције потпуно обновљена, од темеља до врха, а била је већ веома оронула. Поред неколико спомен-плоча постављених у знак сећања на поједине значајне личности, подигли смо и споменик у центру места поводом прославе миленијумске 2000. године, који представља све три вероисповести и то уз велику помоћ блаженопочившег владике Данила", каже Остоић.

Наш саговорник с поносом истиче да су његови суграђани увек били спремни да помогну другима, па су то чинили и током прошлогодишњих поплава у Србији, када су сакупили помоћ и послали је у Обреновац.

"Са задовољством могу рећи да сам посредовао и када је један наш сународник лично желео да помогне у обнови куће једној породици из поплављеног Обреновца, којој смо та новчана средства заједно однели "на кућни праг". Дочекале су нас сузе радоснице наше домаћице и позив да их посетимо за славу наредне године, када се поново скуће и опреме свој дом",каже Остоић.

Растали смо се од овог вредног Чипљанина и добитника значајног признања XIII кварта Будимпеште, док је кретао у посету својим "квартовцима". Каже да наставља да сакупља и чита Српске недељне новине, да навија за фудбалску репрезентацију Србије и тенисера Новака Ђоковића.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 13. април 2026.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом