уторак, 17.03.2015, 17:33 -> 18:38
Иванић: Лажна слика о мултиетничкој Федерацији БиХ
Да ли је на помолу формирање Владе Федерације Босне и Херцеговине? О томе за РТС говори председавајући председништва БиХ Младен Иванић.
„Било је јако битно да се формира Влада федерације, јер због међусобног неповерења партнера у Федерацији они су условљавали формирањем Савета министара на нивоу БиХ. Дакле, са Републиком Српском, формирање Владе Федерације која чини други ентитет у оквиру БиХ. Коначно је ствар ту завршена. Јесте прошло 5 месеци, али, у поређењу са неким ранијим случајевима ово је један од бржих и ефикаснијих процеса формирања власти", каже за РТС Младен Иванић.
Било је преговарања, одуговлачења формирања владе, што је јасно јер је БиХ вишенационална заједница. Колико ће Срби да буду заступљени у тој влади?
„Врло мало. Проблем Срба у Федерацији је што ни Дом народа, ни Клуб Срба у Дому народа није могао бити формиран у целини, јер од 17 колико он броји скупило се свега 13. Дакле, 4 нису могла да се нађу, и то је већ годинама проблем који указује на то да Федерација није уопште толико мултиетничка колико говоре и да живот Срба у Федерацији није нимало једноставан.
Овде немате ниједну српску партију која је имала довољно снаге да може да именује министре. Углавном су то Срби који су чланови већинских партија из Федерације, Демократске фронте, а има назнака да ће можда ХДЗ да предложи некога од српских министара, тако да је то врло, врло озбиљна ситуација, није нимало једноставна. Мислим да је само партија господина Додика имала једног посланика, али је и то било недовољно да се и они, евентуално појаве као део већине, тако да је то више формално представљање Срба него суштинско", каже Иванић.
Шта би требало да буду први потези Владе Босне и Херцеговине која се налази пред многим изазовима, тако да је важно да фунционишу оба ентитета?
„Један од потеза је овој што се догађало са Европском унијом. Предсдништво БиХ је недавно имало једну изјаву, која је била предуслов да се у функцију стави споразум о стабилизацији и придруживању и ратификује након 8 година у Еврпопском парламенту. Госпођа Могерини дала позитиван став и министри ће то подржати. Врло брзо ће ступити на снагу споразум о стабилизацији и придруживању. Међутим, да бисмо се ми пријавили за статус кандидата за ЕУ потребне су нам економске реформе. Нови савет министара, заједно са владом Републике Српске и владом Федерације треба да направи програм економских реформи и да га спроведе, и то би требало бити први озбиљан потез. Дакле, договор о суштинским и економским реформама", каже Иванић.
Са Младеном Иванићем разговарао Мирослав Карлица.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар