уторак, 16.12.2014, 10:12 -> 11:43
Шта све крије скицен блок
Изложбу "Скицен блок на белим зидовима", која је недавно отворена у Београду, осмислила је Ивана Симеоновић у жељи да се на једном месту нађу дела професора Факултета ликовних уметности.
Када смо ових дана завирили у здање Цептеровог музеја, одмах смо схватили да све њих које су инспирисали живи и давно преминули врхунски ликовни уметници, стваралачки порив увек вуче ка портрету. И то је чини се оно, чиме одише сваки сликар.
Ивана Симеоновић, годинама је пратила на Академији и на факултету ликовних уметности, како се професори и асистенти на седницама, састанцима и током дружења међусобно цртају.
Тако су настали многи портрети, кроки цртежи, па чак и карикатуре, које су они остављали често на столовима, а многи од њих, касније правили своје колекције. Пред нама је неизбројени број цртежа који сами за себе представљају један упечатљив колективни опус.
„У једном тренутку ми је пало на памет да те цртеже прикупим у један скицен блок, по ауторима, а да из тог скицен блока проистекне и ова изложба коју смо назвали Скицен блок на белим зидовима", каже Ивана Симеоновић.
Више од 30 аутора бавило се овом врстом цртежа.
„Морам да подвучем да је цртеж врло важна дисциплина, важна је и кроз наставу Факултета ликовних уметности. Од цртежа све потиче...", каже Ивана Симеоновић.
„Наша акедемија је позната по томе што гаји цртеж. На прве две године раде се студије великог формата, метар и по пута два отприлике, и то угљеном...Тако да кад нама дођу гости, професори или студенти са академија из, претежно, западне Европе, они су заиста задивљени", каже сликарка Јасмина Калић.
На изложби се може видети цела галерија професора у распону од неколико деценија.
„Ту је професор Драган Лубарда, један од омиљених професора, па Марија Драгојловић, затим Никола Шуица, историчар уметности...", набраја Јасмина Калић.
Случајни пролазници и намерници моћи ће до почетка јануара да завире у Цептеров музеј и диве се упечатљивим, често шаљивим, али свакако са дубоком емотивношћу направљеним психолошким портретима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар