Читај ми!

Грамофонија – Моравски гудачки квартет

Репродукујемо снимке гудачких квартета Ђузепа Вердија и Луиђија Бокеринија у извођењу чланова Моравског гудачког квартета. Емитујемо записе са винила који је објавила продукцијска кућа Супрафон 1971. године.

Моравски гудачки квартет је основан шездесетих година прошлог века у Брну, пре свега како би изводио нова дела домаћих аутора што скромна дискографија овог ансамбла и илуструје. Прво појављивање снимака овог састава на неком носачу звука је било 1968. године, када се њихово тумачење остварења Милослава Иштвана нашло на компилацији посвећеној овом аутору. Снимци потичу из средине шездесетих година када је ансамбл наступао као трио. Касније се усталила формација од четири члана у којој су редовно наступали на фестивалима нове музике о чему сведоче и издања са снимцима премијерних извођења. Није познато којим поводом је Моравски квартет иступио из уобичајеног репертоара у свет музике старих мајстора, тек њихов албум са делима Бокеринија и Вердија ће постати најуспешније издање по којем ће постати познати широј публици. Снимци су забележени 1969. године у Супрафоновим студијима у Прагу. Овај албум је уједно и једини у дискографији ансамбла који је имао реиздања, и то у више наврата на различитим носачима звука. Прво од њих је објавио Супрафон 1973, а шест година касније је немачка компанија Музикафон представила ову плочу западноевропској публици. У Француској је едиција Атлас објавила компакт-диск 1989. године, који је нешто касније поново објављен као део серије Мајстори музике у издању Географског института де Агостини из Рима. Тешко је утврдити када је ансамбл престао са радом, али су сви њихови снимци који су објављени након ове плоче заправо забележени пре њеног објављивања тако да се може рећи да су са овим издањем престале дискографске активности Моравског квартета.

Значајно је истаћи да је поменуту компанију Музикафон, која је у Немачкој објавила албум који вечерас емитујемо, касније купио музиколог Рајнер Калејс, колекционар и издавач музикалија те чувеног часописа Акта музикологика. Калејс је такође власник и компаније Беренрајтер која објављује велики број партитура уметничке музике различитих жанрова и намена, док је Музикафон придружио свом другом лејблу Кантанта, те све ове компаније данас послују у оквиру Класичног центра Касел. Иако су делови каталога Музикофона доступни и данас, плоча Моравског квартета више није у понуди.

Аутор Милан Милојковић
Уредница Сања Куњадић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом