Читај ми!

Фестивал Промс 2024

Репродуковаћемо снимак концерта одржаног 3. августа у Ројал Алберт холу у Лондону који нам је уступљен посредством међународне размене чланица Еурорадија. Хором и Симфонијским оркестром Би-Би-Сија дириговао је Сакари Орамо, уметнички директор овог оркестра, солисткиња је била виолончелисткиња Сења Румукајнен.

Програм су испунила дела три британска композитора: Густава Холста, Едварда Елгара и Џонатана Харвија, чије остварење Спокојно постојање је премијерно изведено на почетку концетне вечери. Харви је дело компоновао 1998. године, у периоду када је настојао да пренесе духовна стања и искуства у своју музику, а инспирацију је проналазио у будистичкој мисли и пракси. Наслов дела – Спокојно постојање – представља енглески превод санскртиског појма „Самади” који се односи на сабраност и сједињеност, и у најширем смислу означава појам медитације свих индијских филозофских школа. Ово стање, истиче композитор, постиже се у медитацији када ум не посматра остатак универзума, већ постаје једно са њим.

Друга тачка на програму био је Концерт за виолончело у е молу, опус 85 Едварда Елгара, који се убраја међу најлепша концертантна остварења у музичкој литератури намењеној овом инструменту. Солисткиња је била Сења Румукајнен, млада финска уметница која је пажњу међународне јавности привукла 2014. године када је освојила специјално признање на Такмичењу виолончелисткиња у Туркуу, а била је и финалисткиња Међународног такмичења Чајковски. Она музицира на инструменту из 1698. године Давида Теклера, немачког градитеља виолончела.

Други део концерта испунило је остварење Облак гласоноша Густава Холста. Финалну верзију партитуре композитор је објавио 1912. године, а занимљиво је да је ово дело тек 2024. имало своју Промсову премијеру. Уз Хор и Симфонијски оркестар Би-Би-Сија наступила је Џес Денди, контраалт. Иначе, извођењем овог остварења на прошлогодишњем Промсу обележена је 150. годишњица Холстовог рођења.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом